Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie podsumował sytuację na lokalnym rynku

  • 21.01.2022, 09:47
  • Redakcja
Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie podsumował sytuację na lokalnym rynku fot. PUP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Mimo trudnej sytuacji w ubiegłym roku, na lokalnym rynku pracy udało się utrzymać stabilizację zatrudnienia.

W roku 2021 w powiecie tczewskim Powiatowy Urząd Pracy odnotował mniejsze bezrobocie, niż w analogicznym okresie w 2020 roku.  W trakcie dwunastu miesięcy ubiegłego roku liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych zmalała o 781. 

 

Przez cały rok towarzyszyła nam pandemia COVID-19. Pomimo to, rok 2021 był lepszy dla osób bezrobotnych. Zauważalnie spadła liczba osób zarejestrowanych w naszym urzędzie. W rejestrach figurowały 2563 osoby bezrobotne.

- Żaneta Sadowska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie 

 

Jedną z najważniejszych informacji podsumowujących 2021 rok, jest brak zwolnień grupowych w regionie. Jednocześnie widać pewne zmiany w zatrudnieniu. Rynek pracy otwiera się też coraz bardziej na osoby z zagranicy - w tym na pracowników z Białorusi czy Ukrainy. Obcokrajowcy najczęściej znajdują w naszym regionie pracę w usługach lub budownictwie. 

 

W naszym Urzędzie przyjęliśmy ponad 10 500 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. 

- Żaneta Sadowska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przypominamy, że od 29 stycznia zmieniają się zasady zatrudniania cudzoziemców. Celem zmian przepisów jest usprawnienie i przyspieszenie postępowań w sprawach pobytu i pracy cudzoziemców, w tym zezwoleń na pracę. 

 

Najważniejsze zmiany w tym zakresie to:

 

  • wydłużenie z 6 do 24 miesięcy okresu wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,
  • likwidacja 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, co umożliwi powierzanie pracy cudzoziemcowi bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń,
  • uzależnienie wpisu oświadczenia do ewidencji od zapewnienia przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia,
  • wydłużenie do 7 dni okresu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca.
  • Formularze oraz systemy teleinformatyczne zostaną dostosowane do zmian prawnych z chwilą wejścia w życie ustawy, czyli z dniem 29 stycznia 2022 r.

- tczew.praca.gov.pl

 

Przeczytajcie na jakich zasadach można zatrudniać cudzoziemców.

 

 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe