Tylu zakażeń jeszcze nie było. Morawiecki i Niedzielski ogłosili nowe zasady

  • 21.01.2022, 13:26
  • News4Media
Tylu zakażeń jeszcze nie było. Morawiecki i Niedzielski ogłosili nowe… gov.pl

Podziel się:

Oceń:

W związku z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem, rząd podczas piątkowej konferencji ogłosił nowe zasady funkcjonowania w czasie piątej fali pandemii. Wyjaśniamy, na czym będą polegały.

Nowe zasady
 

Ministerstwo Zdrowia w piątek poinformowało, że w Polsce odnotowano 36 665 zakażeń koronawirusem. To najwyższy wynik od początku trwania pandemii, który zbiera również swoje śmiertelne żniwo. Codziennie z powodu COVID-19 umiera kilkaset osób. W związku z tak krytyczną sytuacją odbyła się w piątek konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego, w której trakcie ogłoszone zostały nowe zasady. Oto one:

- od 27 stycznia w aptekach wprowadzony zostanie program darmowego testowania. Pacjenci podejrzewający u siebie zakażenie koronawirusem będą mogli skorzystać z testu antygenowego bez skierowania i całkowicie bezpłatnie. Obowiązkiem aptek będzie zapewnienie dyskretnego miejsca, w którym przeprowadzany będzie zabieg. Uzyskany wynik wpisywany będzie w Ewidencji Wjazdu do Polski;

- kwarantanna zostaje skrócona z dziesięciu do siedmiu dni; bez zmian pozostaje czas izolacji dla pacjentów z COVID-19;

- osoby powyżej 60. roku życia z potwierdzonym zakażeniem objęte zostaną obowiązkiem poddania się w ciągu 48 godzin badaniu, którego wykonaniem zajmie się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej;

- zwiększona zostanie liczba zespołów ratownictwa medycznego oraz tzw. łóżek covidowych w szpitalach;

- wzmożone zostaną również policyjne kontrole.

 

„Szczepienia zwiększają szansę na przeżycie”


Według informacji przekazanych przez przedstawicieli rządu, eksperci spodziewają się nawet 70-140 tysięcy zakażeń.

 

Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Każdego kolejnego dnia smutne rekordy. Od trzech dni widzimy, że liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tysięcy. Widzimy ogromną dynamikę w porównaniu z liczbą zakażeń w minionym tygodniu. Dzisiejszy wynik to praktycznie 2,5 raza więcej, niż tydzień temu. W ujęciu pełnego tygodnia widać, że liczba infekcji po prostu się podwaja. To nie jest chwilowe zwiększenie.

 – mówił minister Adam Niedzielski


Z kolei premier Morawiecki podkreślił, że 80 do 90 proc. zgonów to osoby niezaszczepione. „Szczepienia zwiększają szansę na przeżycie” – alarmował.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe