Starogard Gdański: Zabójstwo kilkutygodniowej dziewczynki. Zatrzymani jej rodzice

  • 24.01.2022, 07:00
  • Redakcja
Starogard Gdański: Zabójstwo kilkutygodniowej dziewczynki. Zatrzymani… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Na trzy miesiące trafi do aresztu 23-letni mężczyzna, podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojej dwumiesięcznej córki - tak zdecydował wczoraj Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim. W areszcie przebywa też matka dziecka. 

23-latek podejrzany o zabójstwo 2-miesięcznej córki trafi do aresztu

 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa o śmierci dwumiesięcznego dziecka w szpitalu Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim została powiadomiona w piątek. Niemowlę trafiło do szpitala w stanie ciężkim z licznymi obrażeniami ciała. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że śmierć dziecka może być wynikiem przestępstwa, prokuratorzy podjęli czynności wyjaśniające. Przeprowadzono oględziny, przeszukano miejsce zamieszkania zmarłego dziecka, sekcję zwłok, zatrzymano rodziców oraz siostrę matki dziecka i jej konkubenta. 

Na podstawie wstępnych wyników sekcji ustalono, że dziewczynka posiadała liczne urazy na całym ciele, w tym złamane obie ręce. Charakter obrażeń wskazywał, że przemoc miała miejsce na długo przed tym, jak dziecko trafiło do szpitala. Para miała jeszcze dwoje dzieci w wieku 4 i 2 lat - umieszczono je w rodzinie realizującej zadania pogotowia opiekuńczego. Stan dzieci wskazywał też na konieczność udzielenia im pomocy medycznej. 

 

To nie jedyne zatrzymania

 

Policja zatrzymała także trzy osoby związane z rodziną: siostrę matki, jej partnera oraz babcię dziecka, którym prokuratura postawiła zarzut "nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia", za co grozi do trzech lat więzienia. Sąd zastosował wobec nich dozór policji oraz zakaz kontaktowania się między sobą.

Rodzicom niemowlęcia grozi kara dożywotniego więzienia.

 

 

Pełen komunikat w sprawie Prokuratury Rejonowej w Starogardzie Gdańskim dotyczącej zabójstwa dziecka

W związku z licznymi zapytaniami przedstawicieli mediów informuję, że 20 stycznia 2022 r. Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim została powiadomiona o śmierci 2 miesięcznego dziecka w szpitalu w Starogardzie. Noworodek trafił do szpitala w stanie ciężkim z licznymi obrażeniami ciała. W związku z uzasadnionym podejrzeniem, że śmierć dziecka może być wynikiem przestępstwa, prokuratorzy natychmiast podjęli czynności mające na celu ustalenie przyczyny i okoliczności śmierci. Przeprowadzono oględziny i przeszukanie miejsca zamieszkania zmarłego dziecka, sekcję zwłok, zatrzymano rodziców i siostrę matki dziecka oraz jej konkubenta.

Na podstawie wstępnych wyników sekcyjnych ustalono, że zmarła dziewczynka posiadała liczne  urazy na całym ciele. Charakter obrażeń wskazywał, że przemoc wobec dziewczynki miała miejsce na długo przed tym jak trafiła do szpitala.

Dziecko wychowywane było przez oboje młodych rodziców. Para miała jeszcze dwoje dzieci w wieku 4 i 2 lat. W  tym samym budynku mieszkała babcia kobiety. W  mieszkaniu często przebywali inni członkowie rodziny.

W związku z poczynionymi ustaleniami prokurator przedstawił rodzicom dziecka zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a ojcu dodatkowo posiadania narkotyków. Następnie skierował wnioski o ich tymczasowe aresztowanie. Dwie pozostałe zatrzymane w sprawie osoby  usłyszały zarzuty nieudzielenia pomocy dziecku.

21 stycznia 2022r. Sąd Rejonowy w Starogardzie  Gdańskim zastosował 2 miesięczny areszt wobec matki dziecka, zaś wobec ojca jedynie  Dozór policji.

Uzasadniając decyzję sąd stwierdził, że z materiału dowodowego wynika, że co do matki istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa nieumyślnego  spowodowania  śmierci,  a w odniesieniu do ojca  nieudzielenia mu pomocy.

Prokurator zaskarży tę decyzję, kierując zażalenie do sądu. W ocenie prokuratora ujawnione na ciele 2 miesięcznego dziecka liczne obrażenia wskazywały na zabójstwo. Ponadto dobro postępowania i potrzeba wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci dziecka wymaga by rodzice, którzy usłyszeli zarzuty pozostali w izolacji, co uniemożliwiłoby wpływ na ustalenia postępowania.

Ponadto w sprawie, w następstwie współpracy prokuratora z pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gdańskim,  dwoje pozostałych dzieci  umieszczono w rodzinie, realizującej  zadania pogotowia opiekuńczego.

Stan dzieci wskazywał na konieczność udzielenia im pomocy medycznej. U 4 – letniej dziewczynki ujawniono zmiany wskazujące na konieczność przeprowadzenia wielu zabiegów chirurgicznych, uraz głowy, liczne zasinienia  i zadrapania na całym ciele. Chłopczyk posiadał także liczne zasinienia oraz zadrapania na całym  ciele.

Wobec tego zaraz po ujawnieniu tych okoliczności podjęto decyzję o ponownym zatrzymaniu ojca dzieci. Jednocześnie zatrzymana została babcia podejrzanej.

Zatrzymanemu ojcu uzupełniono postanowienie o przedstawieniu zarzutów  o znęcanie się nad dziećmi ze szczególnym okrucieństwem i ponownie skierowano wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie  się dzisiaj. Kobieta usłyszała zarzut nieudzielenia dzieciom pomocy.

Jednocześnie 21 stycznia 2022 r prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim wniosek o udzielenie  zabezpieczenia tymczasowego dla  4 letniej dziewczynki i 2 letniego chłopca  poprzez umieszczenie ich w rodzinie zastępczej, w wyniku czego sąd w sobotę wszczął  postępowanie o pozbawienie rodziców władzy rodzicielskiej nad dziećmi i udzielił zabezpieczenia poprzez umieszczenie ich w rodzinie zastępczej.

Grażyna  Wawryniuk, pf Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe