Parkun Tczew w liczbach - jak wyglądał 2021 rok?

  • 24.01.2022, 11:00
  • Redakcja / Adam Depka / Tomasz Tobiański
Parkun Tczew w liczbach - jak wyglądał 2021 rok? Parkrun Tczew

Podziel się:

Oceń:

Parkrun Tczew na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń miasta i powiatu tczewskiego. Wielu mieszkańców i miłośników aktywności na świeżym powietrzu nie wyobraża sobie soboty bez tej sportowej imprezy. Poniżej przedstawiamy garść statystyk z 2021 roku, przygotowanych przez uczestnika Adama Depkę.

2021 rok w tczewskim Parkrunie z pewnością można zaliczyć do udanych. Co prawda, ze względu na obostrzenia pandemiczne odbyło się 29 spotkań - w porównaniu do typowych 52 w poprzednich latach. Odnotowano jednak 6462 ukończenia trasy, co daje średnią 222,8 uczestnika na bieg - to około 10% wzrost w porównaniu do roku 2019 (porównanie do średniej z 2020 roku jest niemiarodajne, gdyż odbyło się wtedy jedynie 10 spotkań).

 

Ten wzrost, przy spadkach liczby uczestników w innych lokalizacjach sprawił, że event w Tczewie umocnił się na pozycji zdecydowanego lidera wśród największych polskich Parkrunów. Obecnie w Polsce są 83 lokalizacje, a Tczew jest pod względem frekwencji zdecydowanie najwyżej klasyfikowany.  Organizację Parkrunu dzielnie wspierali wolontariusze - to 602 wolontariaty w całym 2021 r., co daje średnią 20,8 na bieg.

-  Adam Depka

 

Pierwszy Parkrun w 2021 r. był długo wyczekiwany po 15-mięsięcznej przerwie. Imprezę kilkukrotnie przekładano.

Jubileuszowy Parkrun Tczew nr 200 odbył się 12 czerwca. Na miejscu stawiło się 313 uczestników i 26 wolontariuszy.

 

 

3 lipca w ramach Parkrun nr 203, 30-tysięcznego ukończenia trasy dostąpił uczestnik finiszujący na pozycji 138. - Sebastian Pestka.

Do najszybszych w 2021 roku należeli:

  • Najszybsza wśród kobiet aż 10 razy była Halina Dubiela, która w 2021 r. ustanowiła też rekordowy w historii tczewskiego Parkrun wynik, mierzony współczynnikiem wieku (89,56% podczas parkrun 217), będący jednym z najlepszych z rezultatów w Polsce i Europie. Tuż za nią, 9 razy najszybsza była Agnieszka Pałkowska. Najlepszy wynik w 2021 r. będący również rekordem trasy dla kobiet, zanotowała Zofia Estera Ciesielska (19:49 podczas Parkrun 202).
  • Wśród mężczyzn Patryk Sowiński, który pierwszy przybiegł 5 razy i zanotował również najszybszy czas przebiegnięcia trasy (16:24 podczas Parkrun 202). Aż 3 biegaczy pierwsze miejsce zanotowało po 4 razy - Grzegorz Główczewski, Marek Krzyżanowski i Andrzej Tocha.

 

 

Parkrun to także wiele indywidulanych jubileuszy uczestnictwa, rywalizacja szkół, wydarzenia towarzyszące (w tym charytatywne) i osoby, które w różnoraki sposób, także finansowy czy poprzez przygotowanie gorącej herbatki w miesiącach zimowych lub fotografowanie uczestników, wspierają istnienie naszego wyjątkowego, tczewskiego Parkrunu. No i wszyscy uczestnicy, bez których nie byłby on aż tak wyjątkowy. Wszystkim tym osobom gratuluję, nawet jeśli nie zostały wyróżnione z imienia i nazwiska w tym statystycznym podsumowaniu. Serdecznie zapraszam do udziału w naszych sobotnich spotkaniach.

- Tomasz Tobiański, Koordynator Parkrun Tczew

 

 

Okazja ku temu nadarzy się już w najbliższą sobotę, 29 stycznia. Tego dnia swoje 9. urodziny obchodzić będzie stowarzyszenie Biegający Tczew.
 

Redakcja / Adam Depka / Tomasz Tobiański

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe