"Cały Starogard pogrążył się w żałobie". Ważna decyzja prezydenta miasta

  • 28.01.2022, 08:19
  • starogard.pl / oprac. Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
"Cały Starogard pogrążył się w żałobie". Ważna decyzja prezydenta miasta fot. Redakcja Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego zapalają znicze przy domu zmarłej, dwumiesięcznej Mai.

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Starogardu powoła zespół ludzi, którego zadaniem będzie przeprowadzenie systemowej analizy śmiertelnego przypadku krzywdzenia dziecka. Starogard będzie trzecim miastem w Polsce, które podejmie tego typu wyzwanie, po to by nie dopuścić do tak dramatycznych zdarzeń w przyszłości.

 

O sprawie śmierci 10-tygodniowej dziewczynki pisaliśmy już kilka dni temu. Wtedy wyszło na jaw, że nad nią i jej rodzeństwem prawdopodobnie znęcali się rodzice. 

 

Czytaj więcej: Starogard Gdański: Zabójstwo kilkutygodniowej dziewczynki. Zatrzymani jej rodzice

 

Starogardzki ratusz podaje, że w obliczu tragicznej, niezawinionej śmierci 10 tygodniowej Mai, we wtorek 25 stycznia prezydent Janusz Stankowiak spotkał się z przedstawicielkami Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi w Starogardzie Centrum Pomocy Dzieciom. Celem spotkania była próba odpowiedzenia na pytania, co nie zadziałało w tej konkretnej sytuacji, a przede wszystkim, co należy zrobić, aby w przyszłości zapobiec podobnym zdarzeniom. Z inicjatywy Fundacji Prezydent postanowił powołać zespół ekspertów, których zadaniem będzie przeanalizowanie śmiertelnego przypadku krzywdzenia dziecka w kontekście historii rodziny.

 

To co się wydarzyło 20 stycznia w Starogardzie – zabójstwo dwumiesięcznej dziewczynki – bardzo mnie poruszyło. Praktycznie cały Starogard pogrążył się w żałobie, a przecież nasze miasto ma bardzo bogatą tradycję w organizowaniu konferencji poświęconych krzywdzeniu dzieci, przemocy w rodzinie, różnego rodzaju szkoleń na temat przeciwdziałania przemocy czy zakładania Niebieskiej Karty. Jako Miasto przekazaliśmy wiele środków na te działania, mimo to okazało się, że to nie wystarczy. Trzeba zrobić jeszcze więcej, by kolejne dzieci nie cierpiały. Dlatego bez wahania podejmę się wyzwania, jakim jest powołanie zespołu ekspertów, który poszuka przyczyn tego zdarzenia, nie winnych.

– prezydent Starogardu Gdańskiego, Janusz Stankowiak

 

źródło: starogard.pl

 

Podczas spotkania, specjalistki: koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Aurelia Jankowska i Marzena Kraśniewska psychoterapeutka CPD podkreślały, że powołanie takiego zespołu jest niezbędne, aby znaleźć systemowe rozwiązania ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Zasugerowały, aby do zespołu powołani zostali specjaliści znający problematykę praw dzieci i przeciwdziałania przemocy, ale również lokalne uwarunkowania.

 

Niezbędne jest jednak, aby w takim zespole znaleźli się eksperci z zewnątrz, którzy na chłodno będą potrafili zadawać trudne pytania, czasem niewygodne, ale istotne dla znalezienia przyczyn tej tragedii.

– Aurelia Jankowska

 

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak postawił na systemowe rozwiązania, które być może jeszcze bardziej usprawnią miejski system ochrony dzieci przed krzywdzeniem i wzmocnią działania w zakresie pomocy społecznej. Poprosił Fundacje o przygotowanie propozycji składu zespołu, przedstawieniu kosztów i planu działania.

 

Jestem zdeterminowany, by działać profilaktycznie i przeciwdziałać przemocy na jeszcze większą skalę. Im szybciej zrobimy tę analizę, tym lepiej. Może w ten sposób zapobiegniemy kolejnym nieszczęściom.

 

Przeczytaj także: Rząd nie dał pieniędzy, ludzie wyręczyli władzę i ratują telefon zaufania

starogard.pl / oprac. Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe