Nawet 130 tysięcy zakażeń dziennie i nowa odmiana omikrona

  • 27.01.2022, 15:00
  • News4Media
Nawet 130 tysięcy zakażeń dziennie i nowa odmiana omikrona fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Liczba zakażeń koronawirusem bije kolejne rekordy. Jak prognozują eksperci, musimy przygotować się na jeszcze czarniejszy scenariusz. Problem w tym, że system testowania może nie udźwignąć tego, co nas czeka.

 

Walentynki nie będą należały do najbardziej romantycznych. Nawet 130 tysięcy zakażeń

 

Do zespołu covidowego przy Uniwersytecie Warszawskim, który zajmuje się prognozowaniem rozwoju pandemii w Polsce, dotarł Michał Dobrołowicz, reporter RMF FM. Według autorów analiz tegoroczne walentynki raczej nie będą należały do najbardziej romantycznych, bo to właśnie w okolicach 14 lutego zachorowalność osiągnie swoje apogeum. Możliwych jest nawet 130 tysięcy zakażeń. W tym samym czasie na kwarantannę może trafić około 2 milionów Polaków.

Przewidywany jest również szczyt hospitalizacji – nawet 48 tysięcy pacjentów zajmujących łóżka covidowe. Specjaliści martwią się jednak, że nie będziemy w stanie przetestować wszystkich potencjalnych nosicieli koronawirusa. Tylko minionej doby odnotowano w kraju niemal 58 tysięcy przypadków zakażenia.

 

Musimy się zastanowić, czy wykryjemy taką liczbę przypadków. Na przeszkodzie może stanąć wydolność systemu testowania. Już teraz widzimy, że system zacina się, są długie kolejki do punktów pobrań. Być może możliwość wykonania testu w aptece udrożni system i uda się zarejestrować taką liczbę przypadków. Pod koniec lutego spodziewamy się szczytu hospitalizacji.

- dr Franciszek Rakowski (w rozmowie dla RMF24)

 

Czym jest BA.2?

 

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że coraz więcej krajów zmaga się z nową mutacją wariantu omikron koronawirusa. Choć nie ma dowodów na to, że rozprzestrzenia się szybciej lub jest bardziej zakaźny, zagrożenie BA.2 jest szczególne, bo jego budowa sprawia, że jest trudniejszy do wykrycia.

 

BA.2 to potomek, który różni się od BA.1 w niektórych mutacjach - w tym w białku kolczastym - rozprzestrzenia się już w wielu krajach”. Dlatego badania nad tym szczepem - jak podkreśla WHO - powinny zostać potraktowane priorytetowo. Nikt bowiem nie jest w stanie określić, jaki wpływ będzie wywierał na dalszy rozwój pandemii. Niektórzy eksperci obawiają się, że może on uniknąć zbudowanej dotychczas powszechnej odporności, w tym również skuteczności szczepionek.

- czytamy na stronie WHO

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe