Życie z kredytem będzie łatwiejsze?

  • 27.01.2022, 17:00
  • News4Media
Życie z kredytem będzie łatwiejsze? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Osoby z kredytem hipotecznym mają zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Takie są założenia nowych przepisów, nad którymi pracuje rząd. Co się zmieni?

 

Raty hipoteczne idą w górę

 

Rosnące stopy kredytowe, a w związku z tym także raty zobowiązań to dziś numer jeden rozmów w wielu polskich domach. Powód? Raty hipoteczne idą w górę. Nastroje kredytobiorców pogarszają jeszcze zapowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ogłosił ostatnio, że wkrótce stopy procentowo mogą wzrosnąć do wielkości, której nie przewiduje wielu ekonomistów. Słowem, dziś życie z kredytem hipotecznym w Polsce nie jest ani łatwe, ani tanie.

Dlatego rząd przygotowuje rozwiązania, które mają ulżyć wielu kredytobiorcom. Jak informuje RMF FM, w przyszłym tygodniu tymi propozycjami ma się zająć rząd. Gdy zyskają jego akceptację, projekt trafi do Sejmu. Może się to stać już w lutym.

 

O co dokładnie chodzi?

 

O pieniądze i banki. Kiedy kupuje się mieszkanie lub dom na kredyt, wszystkie dane muszą być wpisane do księgi wieczystej. Normą jest długi czas oczekiwania – zdarza się, że nawet rok – na sfinalizowanie procedury. Przez ten czas banki każą płacić tzw. ubezpieczenie pomostowe. To środki dla firmy ubezpieczeniowej, którą zazwyczaj wskazuje sam bank.

 

Ubezpieczenie pomostowe, patrząc z perspektywy klienta, nie przypomina innych polis. W jego przypadku klient-kredytobiorca nie jest stroną umowy, ani nie uzyskuje żadnej realnej ochrony. Stanowi ono zabezpieczenie, które bank udzielający kredytu otrzymuje od firmy ubezpieczeniowej. Rolą kredytobiorcy jest opłacać za niego składkę. Dlatego takie ubezpieczenie powinno być traktowane wyłącznie jako dodatkowy koszt, który trzeba ponieść w związku z zawarciem umowy kredytowej.

- uważa jedna ze znanych firm ubezpieczeniowych działających w Polsce

 

Czasami jest to jednorazowa wpłata, ale częściej spotykanym rozwiązaniem jest doliczanie należności do raty kredytu. Jednocześnie banki przez okres wpłacania ubezpieczenia często podwyższają marżę kredytu. Dla osoby z zobowiązaniem hipotecznym to wszystko oznacza dodatkowe koszty.

 

Co ma się zmienić?

 

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje polecić sądom, żeby wpisy do ksiąg wieczystych traktować priorytetowo i przyspieszyć procedury, skracając ich czas, a co za tym idzie – okres ubezpieczenia pomostowego. Drugim rozwiązaniem jest wspomniana ustawa, według której tego rodzaju opłaty bank miałby oddać klientowi lub zaliczyć je do przyszłych spłat kredytu.

 

Być może już od marca banki zwracałyby kredytobiorcom dodatkowe koszty.

- prognozuje RMF FM

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe