Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. Na liście dostępnych punktów nie ma jednak Tczewa

  • 28.01.2022, 08:30
  • Redakcja
Bezpłatne testy na COVID-19 w aptekach. Na liście dostępnych punktów nie… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

W tym tygodniu miały ruszyć bezpłatne testy na obecność SARS_CoV-2 w aptekach. Mimo zachęty Ministerstwa Zdrowia niewiele aptek przyłączyło się do programu.

Fiasko darmowych testów w Tczewie

 

Bezpłatne testy antygenowe na obecność koronawirusa miały być dostępne w aptekach od czwartku, 27 stycznia. Farmaceuci po przeszkoleniu mieli realizować badania, a wyniki przekazywać klientom bardzo szybko. Okazuje się jednak, że nie da się wdrożyć takiego programu w tak krótkim czasie.

Aby ułatwić procedurę, badania mają być wykonywane w aptekach, które dotychczas działały jako punkty szczepień. W dniu, w którym program wystartował uczestniczyły w nim 64 apteki z całej Polski. Premier zapowiadał dostępność nawet 13 tysięcy placówek. Na stronach rządowych można sprawdzić, w których miejscach można wykonać bezpłatnie test.

 

Zobacz mapę!

 

Brak Tczewa

 

W Tczewie nie ma dostępu do bezpłatnych testów w aptekach. Karol Natzel, farmaceuta z Apteki Gemini wyjaśnił, dlaczego placówka nie została punktem wymazowym skoro wcześniej pełniła role punktu szczepień:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nasza apteka nie będzie wykonywała wymazów bezpłatnych. Jest to usługa, którą minister zdrowia niedawno ogłosił. Pełniejsze informacje z NFZ dostaliśmy dopiero wczoraj po szkoleniu i jesteśmy na etapie rozważań tej usługi. Wspieramy każdą inicjatywę rozwoju opieki farmaceutycznej.

- Karol Natzel, farmaceuta

 

Decyzje o tym, czy dana apteka przystąpi do programu podejmuje podmiot prowadzący placówkę. Konieczne jest zapewnienie odrębnego pomieszczenia do testowania i podzielenie przestrzeni tak, aby osoby przychodzące na test nie spotykały się z innymi klientami. Ważne jest także przejście przez personel specjalistycznego szkolenia i podpisanie porozumienia z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie refundacji badań. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nie każda apteka ma warunki lokalowe i kadrowe. Najbardziej zależy nam na bezpieczeństwie pacjentów. Osoby chore na Covid-19 nie mogą mieszać się ze zdrowymi. 

- Karol Natzel, farmaceuta

 

 

Jeżeli wykonamy test w aptece to jego wynik będzie można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. Po wykonaniu testu mamy też, ważny 48 godzin certyfikat covidowy. 

 

W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Po 10 dniach otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu.  Uwaga! Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

- pacjent.gov.pl

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe