Sposób na obejście zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z prawem

  • 28.01.2022, 10:42
  • News4Media
Sposób na obejście zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z prawem iStock

Podziel się:

Oceń:

Przed nami ostatnia niedziela handlowa. 1 lutego wejdą w życie nowe przepisy. Ostatnia teoretycznie, bo... są przepisy umożliwiające handlowcom obchodzenie zaostrzonego zakazu handlu w niedzielę. Przyjął je sam parlament. Teraz chcą z nich skorzystać mniejsze sklepy.

Od kilku lat sklepy (choć są wyjątki) mogą działać tylko we wskazane niedziele. Jednak z w ubiegłym roku ten zakaz był skutecznie obchodzony. Zaczęła sieć Biedronka, a za nią poszły kolejne. Firmy – przypomnijmy – zawierały umowy z operatorami pocztowymi. Dzięki temu w ich placówkach można było nadać lub odebrać paczkę. Działalność pocztowa była bowiem jednym z wyjątków pozwalających na prowadzenie sprzedaży w dzień wolny.

Od 1 lutego nie będzie to już możliwe. Zaostrzone przepisy, wprowadzone pod naciskiem związków zawodowych, przewidują, że w niedziele może działać tylko firma, w której działalność pocztowa stanowi minimum 40 proc. przychodów. A żadna z sieci handlowych takimi wskaźnikami pochwalić się nie może.

Największe sieci oficjalnie przyznały, że będą respektować nowe ograniczenia. Ale na przykład Kaufland dał do zrozumienia, że w sytuacji, gdy konkurencja nie będzie przestrzegała zasad, to sieć na takie kroki odpowie.

Zakaz nie dotyczy tylko wielkich sieci, ale także mniejszych sklepów. W myśl przepisów w dni wolne w takich placówkach w zasadzie pracować może tylko jej właściciel. Musi zająć się wszystkim – sprzedażą czy wykładaniem towaru.

 

Rozwiązanie sklepom przynosi... inna ustawa?

 

Okazuje się jednak, że jest możliwość prowadzenia handlu w niedziele i to zgodne z prawem. Cofnijmy się do 2020 roku i początków pandemii. Wówczas zaczęła obowiązywać tzw. ustawa covidowa. Jeden z jej zapisów otwiera furtkę niedzielnemu handlowi. Co prawda pracownik sklepu nie może stać wtedy przy kasie (tego dnia to "przywilej" właściciela), ale może przyjmować, rozładowywać i wykładać towary pierwszej potrzeby. 

Zapytany o to przez portal wiadomoscihandlowe.pl Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, nie wyklucza, że skorzysta z tego rozwiązania. – Również od innych przedsiębiorców słyszę, że zamierzają to zrobić. Jest to jedna z lepszych form, które dopuszcza w tym momencie ustawa – mówi.

Również sieć Żabka przyznaje, że franczyzobiorcy będą mogli korzystać w niedziele z pomocy szeregowych pracowników. Właśnie na mocy covidowej specustawy.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe