Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:24
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Dawny Tczew świętował 11. urodziny. Co dalej z tym projektem?

Wirtualne Muzeum Miasta rozpoczęło swoją działalność dokładnie 11 lat temu. W tym czasie, społecznicy związani z tą inicjatywą przygotowali wiele artykułów, zebrali mnóstwo starych zdjęć i fotografii przedstawiających dawny Tczew i jego mieszkańców.
Dawny Tczew świętował 11. urodziny. Co dalej z tym projektem?

Autor: źródło: Dawny Tczew (Facebook)

W niedzielę, 30 stycznia Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew obchodziło swoje 11. urodziny. Mówi Przemysław Zieliński, koordynator projektu:

 

Wirtualne Muzeum Miasta Dawno Tczew obchodziło 11. urodziny, tym razem w formie trochę nietypowej, bo w formie online przygotowaliśmy relację na żywo z tego wydarzenia.

Dawny Tczew to przede wszystkim portal internetowy - dawnytczew.pl, który ma już ponad 250000 osłon. Umieściliśmy na nim kilkadziesiąt map i kronik, ponad 450 artykułów o historii miasta oraz ponad 1000 zdjęć i archiwalnych dokumentów. Aktywną częścią naszego portalu jest oczywiście forum, które liczy już ponad 1200 użytkowników. Tam jakby kiełkują wasze pomysły i inicjatywy. Jesteśmy obecni także na Facebooku gdzie obserwuje nas ponad 9,5 tys. odbiorców.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Miniony rok, chociaż był rokiem trudnym ze względu na trwającą pandemię, nie ograniczył działalności i realizacji przedsięwzięcia:

 

Mimo trudnych warunków funkcjonowania w pandemii, w 2021 roku Dawny Tczew wciąż organizował spotkania i wykłady o historii lokalnej, jak na przykład lipcowe spotkanie w Lisewie Malborskim, w 170. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Historię miasta promujemy także w bardziej aktywny sposób, podczas spacerów, jak kolejna edycja Tczewskich Zaduszek, oraz wycieczek rowerowych, przy okazji włączając się w organizację Rowerowej Gry Miejskiej w ramach Tygodnia Mobilności Aktywnej, przygotowując zadanie dla rowerzystów łączące atrakcyjny sposób na spędzenie wolnego czasu, połączony z odkrywaniem Tczewa i jego historii. Nie tylko czynnie uczestniczyliśmy w miejskich wydarzeniach patriotycznych, ale jak co roku organizowaliśmy obchody ważnych, lokalnych rocznic: uczczenie ofiar mordu na tzw. Świńskim Rynku w 1940 roku, upamiętnienie powstania Szkoły Morskiej w Tczewie, czy Powstania Warszawskiego, w którym udział brali tczewscy harcerze.

- Dawny Tczew

 

Urodziny to dobra okazja aby podsumować dotychczasowe działania i zaplanować kolejne. Jakie plany na ten rok ma Dawny Tczew?

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Wśród planów na nowy, 2022 rok, jest dokończenie realizacji kilku projektów, w tym drugie wydanie albumu „Mosty Tczewskie”. Okazja jest nie byle jaka, bo w tym roku przypada 165. rocznica otwarcia mostu drogowego, wówczas najdłuższego takiego obiektu na świecie. Album zostanie poszerzony o dzieje mostu Knybawskiego.

Realizujemy również projekt pn. „Wspomnienia znad ujścia Dryboka do Wisły - dzieje Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy od czasów średniowiecznych do połowy XX w.”, którego efektem będzie publikacja książkowa. Poza analizą dostępnej literatury przedmiotu, w tym monografii i prasy z bibliotek cyfrowych, odbywa się kwerenda w instytucjach ochrony zabytków oraz archiwach państwowych (analiza map, badanie starych akt i ksiąg gruntowych), jak również rekonstrukcja graficzna wybranych miejsc oraz spisywanie zachowanych w pamięci wspomnień. Zależy nam, aby ocalić od zapomnienia historię bliskich nam miejscowości, jak również osiedla, które po wojnie zostało podzielone na mniejsze jednostki, tracąc de facto świadomość swojej terytorialnej tożsamości. Formuła projektu pozostaje otwarta, a ostateczny rezultat naszych prac zależy od tego, jak dużą ilość i jaki zakres materiałów dla poszczególnych miejsc i osób uda się zebrać i opracować.

- Dawny Tczew

 

Wirtualne Muzeum Dawny Tczew zachęca do współtworzenia historii Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy:

 

Do współpracy przy „Projekcie Drybok” zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno chcących współtworzyć historię Czyżykowa, Bałdowa i Knybawy, jak i dostarczyć źródeł do badania zagadnienia. Wszelkie stare zdjęcia, wspomnienia i powieści przodków lub inne wskazówki będą mile widziane. Będziemy również wdzięczni za wsparcie mieszkańców oraz naszych sympatyków w stworzeniu albumu o tczewskich mostach. Każdy, kto dostarczy informację lub materiał, zostanie oczywiście wymieniony w opisie źródeł publikacji. Zachęcamy do kontaktu na naszym profilu FB lub pod adresem mailowym: [email protected].

– Przemysław Zieliński, koordynator Wirtualnego Muzeum Miasta Dawny Tczew

 

Nadal będą prowadzone inne dotychczasowe działania:

 

Nadal będziemy prowadzić działania zmierzające do budowy Lapidarium Nieistniejących Cmentarzy. Wierzymy, że przy szeroko zakrojonej współpracy z samorządem i wspólnotami wyznaniowymi uda się doprowadzić do powstania miejsca upamiętniającego zmarłych tczewian różnych wyznań, którzy spoczęli na zlikwidowanych już nekropoliach.

- Dawny Tczew

 

Społecznicy zachęcają, aby dzielić się z nimi zdjęciami ukazującymi Tczew w minionych latach. Może znaleźliście album pradziadka, albo chcecie się podzielić zdjęciami ze swojej młodości? Wirtualne Muzeum Miasta Dawny Tczew znajdziecie m.in. na Facebooku. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
JEST ROBOT 31.01.2022 22:19
Obciach dla Tczewa partacze MARNOTA kultury kociewia,pomorza POLSKI:::!!!!

Kontra 03.02.2022 14:18
Gdzie mowa o Dawnym Tczewie, to zaraz pojawia się robot hejter.

Basia 04.02.2022 16:09
Pewnie się nudzi

Reklama