Uwaga kierowcy, zmiany! Można trochę zaoszczędzić

  • 01.02.2022, 13:39
  • News4Media
Uwaga kierowcy, zmiany! Można trochę zaoszczędzić fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Po zakupie samochodu nie trzeba już starać się o nowy numer rejestracyjny. Ta zmiana właśnie weszła w życie, a zbliżają się kolejne.

Do tej pory było tak, że nabywca używanego samochodu – wcześniej zarejestrowanego w Polsce – musiał zmienić jego numery. Stawał w kolejce w wydziale komunikacji, wpłacał 80 zł i otrzymywał nowe numery. Musiał jeszcze uregulować dodatkowe opłaty. W sumie rachunek wynosił 100 złotych.

Litery umieszczone na tablicy wskazują, w jakim powiecie auto zostało zarejestrowane. Z tym już koniec! W życie weszły już przepisy znoszące ten uciążliwy obowiązek.

 

Kupując używany samochód, nie trzeba mu zmieniać numerów

 

Właściciel może wnioskować o ich zachowanie, ale tylko w przypadku, gdy pojazd był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Oczywiście ten przepis ma zastosowanie także w przypadku motocykli i przyczep.

Stare tablice muszą być jednak w dobrym stanie. Zniszczone, pogięte, nieczytelne trzeba wymienić. Nie można także zachować starych tablic – czarnych z białymi znakami.

 

To nie jedyna zmiana, która właśnie weszła w życie

 

Kierowcy zyskali możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodów osobowych, które nie są używane lub są uszkodzone. Takiej możliwości w stosunku do osobówek nie było.

Taki zabieg można zastosować na okres od 3 do 12 miesięcy, ale nie wcześniej niż 3 lata od ostatniego wycofania pojazdu. Trzeba też pamiętać, że aby auto wróciło na drogi, musi przejść badania techniczne.

 

Tymczasem zbliżają się także kolejne zmiany

 

Ich start zaplanowano na 4 września tego roku. Chodzi o zniesienie wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Dla każdego z właścicieli samochodu sprowadzonego z zagranicy będzie to oznaczało oszczędność 94,5 zł. Rząd uznał, że takie oznaczanie samochodów nie jest już potrzebne, bo wszystkie dane pojazdów znajdują się już w centralnej ewidencji pojazdów.

 

 

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe