Po 500 plus tylko przez internet

  • 01.02.2022, 16:00
  • News4Media
Po 500 plus tylko przez internet fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Rodziny pobierające świadczenie 500 plus mogą już składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy. Choć zasady przyznawania wsparcia pozostają bez zmian, to - uwaga - zmienił się sposób przesyłania dokumentów.

Zmiany w obsłudze programu1 lutego został uruchomiony nabór wniosków do programu "Rodzina 500 plus" na okres rozliczeniowy 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Kryteria jego przyznawania są takie same, ale w tym roku obsługę przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotychczas - przypomnijmy - robiły to gminy. Nowością jest również to, że dokumenty można składać tylko przez internet.

Oznacza to, że nie załatwimy już sprawy podczas wizyty w urzędzie. Należy pamiętać także o tym, że obecnie pieniądze są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazane przez wnioskodawcę konto (w poprzednich latach dostępna była opcja przekazu pocztowego).


Jak złożyć wniosek?O 500 plus można się ubiegać - powtórzmy - jedynie przez internet. W tym celu zostały uruchomione trzy kanały, za pośrednictwem których można wypełnić formularz i kilkoma kliknięciami myszki załatwić formalność na dowolnym urządzeniu mobilnym:
 

  1. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (panel „Świadczeniobiorca”, zakładka „Rodzina 500+” w lewym menu).
     
  2. Rządowy portal [email protected] (moduł „eWnioski”).
     
  3. Bankowość elektroniczna.


Wniosek zostanie rozpatrzony maksymalnie w terminie trzech miesięcy. Nie jest wymagana decyzja administracyjna w przypadku pozytywnego wyniku. Przejmowanie obowiązków od gmin ZUS będzie wdrażał stopniowo. Oznacza to, że decyzje wydane w ubiegłym okresie do końca jego trwania mogą być obsługiwane przez gminy.

 

Uwaga!

 

Rodzice dzieci, które przyjdą na świat do końca maja, mogą złożyć dwa wnioski: o wypłatę świadczeń w aktualnym okresie rozliczeniowym oraz tym, który rozpocznie się 1 czerwca.

 

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe