O ile wzrosną emerytury? Są już pierwsze konkrety

  • 02.02.2022, 08:00
  • News4Media
O ile wzrosną emerytury? Są już pierwsze konkrety iStock

Podziel się:

Oceń:

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ujawniła, o ile mają wzrosnąć w tym roku świadczenia emerytów. Ostateczne decyzje zapadną za kilka dni.

W ustawie budżetowej na 2022 rok zapisano, że minimalna emerytura w Polsce ma wnieść nieco ponad 1312 złotych i ma być wyższa o przeszło 60 zł od wypłacanej obecnie.

 

Taki ruch ma związek z inflacją i wskaźnikiem waloryzacji rent i emerytur

 

Te świadczenia co roku są podnoszone w marcu. Rząd, określając wysokość waloryzacji, bierze pod uwagę tzw. średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zostaje on zwiększony o przynajmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że są to minimalne wskaźniki, którymi ma się kierować władza. Waloryzację może jednak ustanowić na wyższym poziomie.

Na to, jaka będzie w tym roku, czekają miliony seniorów i osoby na rentach. Dokucza im, jak każdemu, drożyzna, rosnąca inflacja, zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, na którym tracą np. dorabiający emeryci. Stąd tak ważna jest odpowiedź na pytanie o tegoroczną waloryzację.

 

Prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu. Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy informacje pojawią się w przestrzeni publicznej. Ujawniła jednocześnie, że waloryzacja „idzie w kierunku 6 procent.

- Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej

 

Marlena Maląg podczas konferencji, która odbyła się we wtorek, 1 lutego więcej mówiła o startującym naborze wniosków w programie "Rodzina 500 Plus:, ale padło także kilka słów o emerytach i Polskim Ładzie. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewniła, że wraz z lutowymi wypłatami zostaną wyrównane zaliczki pobrane w styczniu. Dodała też, że zmiany w systemie podatkowym będą korzystne dla 8,1 mln seniorów.

 

Świadczenia powyżej 12 800 zł, które zostaną zmniejszone, pobiera w Polsce mniej niż 460 osób.

- prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe