Ferie zimowe w Tczewie i okolicy. Trwają zapisy na wydarzenia kulturalne i warsztaty [TERMINY]

 • 06.02.2022, 08:47 (aktualizacja 17.02.2022, 19:34)
 • oprac. Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Ferie zimowe w Tczewie i okolicy. Trwają zapisy na wydarzenia kulturalne… fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Spacer po zakamarkach Centrum Kultury i Sztuki, warsztaty taneczne, zimowiska w Fabryce Sztuk czy też spotkanie "Wiślanym szlakiem korzennych przypraw" w Muzeum Wisły. Znamy propozycje instytucji z naszego regionu na nadchodzące ferie!

 

Ferie zimowe w województwie pomorskim zaczynają się 14 lutego. Warto już pomyśleć, jak spędzić te wyjątkowe dwa tygodnie - instytucje kultury z naszego regionu przygotowały wiele atrakcji. Na większość z nich obowiązują wcześniejsze zapisy - a chętnych jest sporo! Wybraliśmy dla Was kilka atrakcji z naszej okolicy:

 

TCZEW

 

 • FABRYKA SZTUK

 

O szczegółach warsztatów, które przygotowuje dla całych rodzin Fabryka Sztuk, mówi Małgorzata Kruk z działu muzealnictwa i organizacji imprez:

 

Fabryka Sztuk organizuje zimowiska zarówno dla grup zorganizowanych jak i dla osób indywidualnych. Już na dzień dzisiejszy mamę 100 grup umówionych w godzinach do południowych, ale popołudniu zapraszamy wszystkie dzieciaki z Tczewa i z okolic na nasze warsztaty artystyczne. Będą one odbywały się o godzinie 16:00 w poniedziałki, środy i czwartki, a o 12:00 w sobotę będziemy lepić z plasteliny, zajmiemy się papieroplastyką, powstaną różne artystyczne cudeńka. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Aby wziąć udział w tych zajęciach należy wypełnić formularz zgłoszenia. Wstęp na warsztatowe spotkania jest bezpłatny

 

 • CENTRUM KULTURY I SZTUKI

 

źródło: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

 

Warsztaty hip-hop, Minecraft, spektakle i spacer po zakamarkach CKiS - to tylko niektóre atrakcje, które przygotowała instytucja. O szczegółach mówi Magdalena Riebandt, kierownik ds. organizacji imprez i animacji twórczej:

 

Centrum Kultury i Sztuki w ramach propozycji na ferie zimowe przygotowało szereg atrakcji i tak naprawdę większość tych atrakcji odbywa się w drugim tygodniu ferii czyli między 21 a 25 lutego. Będą warsztaty taneczne, warsztaty hip-hop, będą także warsztaty Minecraft, będzie spektakl Calineczka w wykonaniu Teatru Barnaby z Gdańska oraz będzie taka nowość, spacer po zakamarkach Centrum Kultury i Sztuki. Będziemy tutaj oprowadzać osoby (które się wcześniej zgłosiły bądź zgłoszą) po przestrzeniach, które zazwyczaj nie są dostępne dla naszego widza, więc zajrzymy w kulisy, zajrzymy na scenę, zajrzymy do magicznej reżyserki i myślę, że będzie to taka właśnie ciekawa, inna propozycja.

Odbędą się również kreatywne warsztaty pod tytułem "Kultura w sąsiedztwie: świat zwierząt". Każdego dnia między 21 a 24 lutego popołudniami spotkamy się, aby tworzyć i będziemy tworzyć różną techniką zwierzęta. Będą warsztaty origami, warsztaty plastyczne, warsztaty szycia na maszynie i właśnie po cyklu tych warsztatów mam nadzieję, że powstanie takie fajne mini zoo, które każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Instytucja przygotowała także specjalną propozycję na walentynki:

 

Ferie zaczynamy jeszcze jedną propozycją, propozycją dla wszystkich, nie tylko dla dzieci, również zapraszamy młodzież i dorosłych, a zaczynamy 14 lutego w walentynki takim wydarzeniem pod nazwą "Walentynkowa Rozgrywka". Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu, będzie to spotkanie z grami, z przeróżnymi grami, bo będą i planszówki (dzięki uprzejmości Grupy Zagrajmy będziemy mieli dostęp do ciekawych gier planszowych), ale to nie wszystko, oprócz planszówek będzie dostępny stół bilardowy więc będzie można zagrać w bilarda, będzie dart i będą również automaty do gier z lat 80. i 90. a to dzięki współpracy i uprzejmości Muzeum Arcade Classic z Elbląga więc myślę, że jest to ciekawa propozycja dla wszystkich.

- Magdalena Riebandt

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pierwsze spotkanie w ramach artystycznych ferii w Centrum Kultury i Sztuki odbędzie się 21 lutego. 

 

 • MUZEUM WISŁY

 

mat. prasowy Narodowego Muzeum Morskiego

Na wystawie poświęconej dziejom Królowej Polskich Rzek zobaczymy nie tylko jedne z najstarszych łodzi na polskich ziemiach i poznamy tych, którzy nimi pływali, ale dowiemy się również jakie smaki i aromaty podróżowały Wisłą w dawnych wiekach.

 • Wiślanym szlakiem korzennych przypraw (dla osób indywidualnych)

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 6-9 lat na zimowe warsztaty, podczas których samodzielnie wykonamy ozdobne pierniki tradycyjną metodą odciskania. Dowiemy się jakich egzotycznych przypraw używa się do ich wypieku i jaki mają związek z najdłuższą rzeką w Polsce. Przy wykorzystaniu teatrzyku kamishibai poznamy legendę o toruńskich piernikach oraz, aby delikatnie wypieki bezpiecznie dotarły do domu, wykonamy dla nich specjalne opakowania.

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

 • CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW

 

mat. prasowy Narodowego Muzeum Morskiego

Wśród egzotycznych łodzi, legendarnych jachtów i zachowanych fragmentów dawnych żaglowców podążymy tropem zagadek i dowiemy się, z czego jeszcze, oprócz drewna, budowano łodzie.

 • Z czego łódź zbudowano? (dla grup zorganizowanych)

Na przykładzie zgromadzonych eksponatów na wystawie „Tradycyjne łodzie świata” przekonamy się, że drewno nie jest jedynym materiałem, z którego można wykonać jednostkę pływającą. Rozwiązując rebusy i zagadki odkryjemy, z czego jeszcze można zbudować łódź lub tratwę. Wykonamy także oryginalną pracę plastyczną inspirowaną treściami wyświetlanymi na interaktywnych ekranach.

 • zajęcia dla grup zorganizowanych o godzinie 9:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 12:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja zajęć: [email protected]

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

Ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim – oddziały w Tczewie. Plakat

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

 • POWIATOWE CENTRUM SPORTU

 

Wśród propozycji instytucji kultury, wpłynęła do nas także informacja o sportowych feriach. Turnieje w I tygodniu odbędą się w hali sportowej SP nr 1 w Gniewie, przy ul. Gdańskiej 16.

 

Udział w zawodach jest bezpłatny.

Miłośników biegów zapraszamy na Bulwar nad Wisłą. W każdą sobotę o godz. 9.00 start w ramach Parkrun Tczew.

- PCS

 

źródło: Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie

 

 • KINO HELIOS

 

W tczewskim kinie w trakcie ferii, hol zmieni się w salon urządzeń rozrywkowych, dzięki współpracy z Muzeum Arcade Classics z Elbląga. O szczegółach opowiedziała na naszej antenie Wiktoria Fasiczka, kierownik kina:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

źródło: Kino Helios Tczew

 

STAROGARD GDAŃSKI

 

 • STAROGARDZKIE CENTRUM KULTURY

 

W drugim tygodniu ferii odbędą się tutaj warsztaty plastyczne, muzyczne, baletowe... I jeszcze wiele innych atrakcji, o których SCK informuje w swoich mediach społecznościowych

 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „AKCJA ZIMA SCK w dniach od 21 do 25 lutego 2022 r. w godz. od 10:00 do 13:00 Starogardzkie Centrum Kultury Zaprasza dzieci na zorganizowany wypoczynek: warsztaty plastyczne, muzyczne, taneczne, baletowe, gry, konkursy, bajki wycieczki wiele innych atrakcji. ZAPISY OSOBISTE: od 7 lutego 2022 r. Starogardzkie Centrum Kultury, 83-200 Starogard Gdański, Pawła IIn pokój 202 w godz. od 10:00 do 14:00, tel.: 885 236 000”

źródło: Starogardzkie Centrum Kultury

 

MORZESZCZYN

 

 • BIBLIOTEKA MORZESZCZYN I GMINNY OŚRODEK KULTURY

 

W czasie tegorocznych ferii zimowych (14- 27 lutego) młode mieszkanki i młodzi mieszkańcy Gminy Morzeszczyn oraz wypoczywający na jej terenie będą mogli skorzystać z oferty kulturalnej i edukacyjnej. Pracownicy obu instytucji kultury zadbali, aby oferta trafiła do jak największej ilości odbiorców. Zaplanowano zajęcia rękodzielnicze, kulinarne, z wykorzystaniem robotów, a także spotkania z gadami, warsztaty ekologiczne i przedstawienia teatralne. Część zajęć jest odpłatna.

- Biblioteka Morzeszczyn

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

źródło: Biblioteka Morzeszczyn (Facebook)

 

GNIEW

 

 • CENTRUM KULTURY I BIBLIOTEKA PUBLICZNA

 

Gniewska instytucja zaprasza w swoje progi dzieci i młodzież w wieku od 7 do 15 lat:

 

Zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku od 14 do 18 lutego w godzinach 10:00-14:00. Na uczestników czekają wspaniałe przygody, między innymi warsztaty plastyczne, taneczne, gra miejska oraz dyskoteka.

- CKiBP Gniew

 

Jak czytamy w mediach społecznościowych Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie, liczba miejsc na "Kulturalne Ferie" była ograniczona, dlatego zapisy już się zakończyły. 

 

Może być komiksem przedstawiającym tekst „CINEMA … 早や ሾ KINO Kulturalre DYSKOTEKA Ferinisko 14-18 lutego 2022r. godz. 10:00-14:00 Zapraszamy dzieci w wieku 15 lat Zapisy trwają! Liczba miejsc ograniczona gniew. tel: 507 Kontakt: FOTOBUDKA WARSZTATY TANECZNE cK{Bp PLASTYCZNE WARSZTATY INWEST -KOM GNIEWSKA”

źródło: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie (Facebook)

 

PELPLIN

 

 • MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie (Facebook)

 

SUBKOWY

 

 • DOM KULTURY

 

Instytucja przygotowała warsztaty artystyczne, wycieczki do kina i na lodowisko oraz na kręgle. I to nie wszystko! Szczegóły dostępne są w mediach społecznościowych Domu Kultury. 

 

Ferie zimowe w województwie pomorskim rozpoczynają się 14 lutego i trwają do 25 lutego. Przez te kilkanaście wolnych od nauki dni zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z oferty przygotowanej przez Dom Kultury w Subkowach.

Na wszystkie warsztaty oraz wyjazdy obowiązują wcześniejsze zapisy.

- Dom Kultury w Subkowach

 

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

źródło: Dom Kultury w Subkowach (Facebook)

 

GDAŃSK

 

 • WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA

 

Jeżeli chcecie wybrać się np. na bal lub grę miejską, sprawdźcie jakie warsztaty, spotkania i atrakcje przygotowała na nadchodzące ferie zimowe gdańska instytucja:

 

Przypominamy o możliwości spędzenia ferii w Bibliotece. Przygotowaliśmy dla Was Teatrzyki Kamishibai, zajęcia jogi, warsztaty programowania oraz szydełkowania, grę miejską, bal przebierańców, biblioterapię, łamigłówki, planszówki i wiele innych atrakcji.

- WiMBP Gdańsk

 

 • SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

 

mat. prasowy Narodowego Muzeum Morskiego

Odkryjecie tu niezwykle bogatą i różnorodną kolekcję zabytków, z którymi związane są fascynujące historie. To m. in. artefakty wydobyte przez archeologów z dna morza, wśród których znajdują się znaleziska rodem ze… spiżarni! Tu poznamy również niebezpieczną, choć niezmiernie ciekawą pracę wiślanych flisaków.

 • Archeologiczne ABC (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Zapraszamy w archeologiczną podróż w czasie, podczas której poznamy tajniki pracy archeologów, historie odkrywanych przez nich zabytków oraz sposoby zabezpieczania bezcennych artefaktów. Wykonamy także własny rysunek na wzór Wykonamy także własny rysunek wraka na wzór dokumentacji tworzonej przez archeologów.

 • Jak smakują zabytki? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Czy są słone jak morze? Czy egzotyczne jak ananas? A może trącą… starym kurzem? Jak myślicie, która odpowiedź jest prawidłowa? Spokojnie, nie każemy nikomu zjadać naszych zabytków, chociaż niektóre nadawałyby się do tego. W jaki sposób trafiły one do naszego Muzeum? Z jakich produktów się składają i kto je jadał w przeszłości? Na te oraz inne pytania odpowiemy podczas zajęć w formie teleturnieju z pytaniami dotyczącymi właśnie jedzenia.

 • Jak fryc stał się flisakiem? (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Zapraszamy w podróż szlakiem flisackiego spławu, podczas której dowiemy się, dokąd pływali flisacy, co przewozili i czy ich statki mogły bezpiecznie wypłynąć na morze. Poznamy ważne punkty na trasie rejsu flisackiego i ustalimy, czy każdy statek miał koło sterowe.

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

 • OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ

 

mat. prasowy Narodowego Muzeum Morskiego

Tu własnoręcznie wyczarujemy śnieg, a wśród łodzi z różnych stron świata poszukamy ukrytych wskazówek i zagadek o państwach, z których pochodzą. Młodych artystów, pragnących zgłębiać tajniki sztuki, zaprosimy do świata bajkowych ilustracji i poszukiwań ich tajemniczego bohatera.

 • Zimowe eksperymenty (dla osób indywidualnych)

W trakcie zajęć dzieci przeprowadzą eksperymenty związane z zimą: wywołają burzę, stworzą śnieg i ulepią bałwana, a przy okazji dowiedzą się, co to jest reakcja chemiczna i gęstość materii. Gdy już zmęczymy się eksperymentowaniem, pójdziemy „odpocząć” na wystawę „Łodzie ludów świata” i dowiemy się m. in. z czego Inuici wykonują swoje kajaki, skoro na Grenlandii nie ma drzew, a wokół jest sam lód!

 • Pływające domy (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Wśród egzotycznych eksponatów z różnych stron świata kryją się zagadki i ciekawostki o zwyczajach mieszkańców krajów, o których niegdyś śnili podróżnicy. Posługując się mapą ze wskazówkami, przemierzymy kraje takie jak Ghana, Tajlandia, Wietnam, a nawet… Grenlandia. Odnajdziemy tajemnicze znaki na burtach łodzi, zajrzymy na ich pokłady i zagramy w podchody – jak na tropicieli zagadek przystało!

 • Mysz okrętowa i tajemnica pewnej łodzi (dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych)

Na wystawie „Łodzie ludów świata” poszukamy tajemniczej postaci, która jest bohaterem niezwykłej opowieści o pewnym statku – razem dokończymy bajkę o jej przygodach. Następnie biorąc udział  w warsztatach plastycznych rozpoczniemy zabawę z ilustracją książkową. Czeka na nas mnóstwo ciekawostek i niespodzianek rysunkowych.

 • zajęcia dla grup zorganizowanych w godzinach 10:00; 11:00; 12:00; zajęcia dla osób indywidualnych o godzinie 13:00; w środy zajęcia tylko o godzinie 13:00
 • bilety: uczestnik 9 PLN; opiekun/rodzic 1 PLN
 • grupy do 15 osób
 • osoby indywidualne – liczba uzgadniana z edukatorem z uwagi na obowiązujące limity sanitarne
 • dzieci do lat 7 – konieczny udział opiekunów
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: [email protected]

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

Ferie zimowe w Narodowym Muzeum Morskim – oddziały w Gdańsku - plakat

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

GDYNIA

 

 • STATEK-MUZEUM "DAR POMORZA"

 

mat. prasowy Narodowego Muzeum Morskiego

 • Zwiedzanie z przewodnikiem (dla grup zorganizowanych)

Przez cały okres ferii zimowych zapraszamy również na oprowadzanie po pokładzie i wnętrzach słynnej „Białej Fregaty”.

 • oprowadzania dla grup zorganizowanych od wtorku do piątku o godzinie 10:30 i 13:00
 • bilety: opłata za przewodnika 30 PLN, bilet normalny 20 PLN, ulgowy 12 PLN
 • grupy do 15 osób
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: [email protected]
   
 • W zakamarkach „Daru Pomorza” (dla osób indywidualnych)

W czasie ferii w województwie pomorskim, w okresie od 14 do 27 lutego 2022 r. zapraszamy na specjalne oprowadzania po żaglowcu, rozszerzające trasę zwiedzania o interesujące, niedostępne na co dzień przestrzenie: szpital, kabinę nawigacyjną, wnętrza maszynowni oraz umywalnie studenckie.

 • oprowadzania dla osób indywidualnych w środy, czwartki i piątki o godzinie 10:30
 • wyłącznie w terminie od 14.02. do 27.02.
 • bilety: normalny 30 PLN, ulgowy 20 PLN
 • liczba uczestników maksymalnie 6 osób
 • rezerwacja z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem: [email protected]

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)

 

Ferie 2022. Dar Pomorza. Plakat

źródło: nmm.pl (Narodowe Muzeum Morskie)


 

Chcesz opowiedzieć nam o Twoim wydarzeniu kulturalnym? Wyślij nam e-mail ze szczegółami oraz danymi kontaktowymi na adres [email protected]

oprac. Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe