Można już zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej

 • 08.02.2022, 08:56
 • pomorskie.eu/ Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Można już zgłaszać kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej fot. pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zapraszają wydawnictwa, stowarzyszenia literackie, instytucje kultury, redakcje czasopism literackich, wyższe uczelnie humanistyczne, biblioteki i media do zgłaszania kandydatur do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2021.

To piąta edycja nagrody m.in. dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 marca 2022 r. Gala wręczenia nagrody odbędzie się w październiku. 

 

Za co przyznawane są nagrody?

 

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza jest przyznawana za dzieła wydane w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, w trzech kategoriach:

 • Literacka Książka Roku – oceniane są utwory należące do szeroko rozumianej literatury pięknej, czyli poezja, proza, reportaż literacki, esej, monografia, rozprawa krytyczno-literacka o wysokich wartościach estetycznych, a także scenariusz i utwór dramatyczny;
 • Pomorska Książka Roku – oceniane są publikacje wydane w 2021 r., związane tematycznie z Pomorzem, zarówno literackie, jak i pochodzące z innych dziedzin piśmiennictwa, jak opracowania historyczne, monografie, biografie, studia regionalne, przewodniki, albumy, rozprawy naukowe;
 • Całokształt pracy literackiej – oceniany jest dorobek pracy twórczej, tzn. jego wartość intelektualna, artystyczna, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich – edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

 

 Kto może zgłaszać kandydatów?

 

Jury będzie rozpatrywać jedynie wnioski dotyczące publikacji z roku 2021. Prawo do zgłaszania kandydatów do Pomorskiej Nagrody Literackiej, po jednej kandydaturze w każdej z trzech kategorii, przysługuje:

 • stowarzyszeniom i związkom literackim,
 • redakcjom czasopism literackich,
 • wydawnictwom,
 • wyższym uczelniom humanistycznym,
 • stowarzyszeniom regionalnym,
 • bibliotekom,
 • instytucjom kultury,
 • mediom,
 • członkom jury Pomorskiej Nagrody Literackiej.

Zgłoszenia w formie pisemnej z uzasadnieniem oraz z załączonym egzemplarzem zgłaszanej książki, należy przesyłać na adres:

Biuro Pomorskiej Nagrody Literackiej
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Targ Rakowy 5/6
80-806 Gdańsk

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 marca 2022 r.


Nagroda została ustanowiona przez samorząd województwa pomorskiego w uznaniu dla twórczej pracy i dokonań pomorskich pisarzy, a także wydawców książek, w trosce o dalszy rozwój pomorskiego piśmiennictwa i czytelnictwa, o podtrzymanie i rozszerzanie miłości do literatury. Nagrodę przyznaje się autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu bądź autorom dzieł w istotny sposób związanych z tematyką pomorską oraz za całokształt dokonań twórczych lub pracy na rzecz literatury i czytelnictwa w roku poprzedzającym jej wręczenie. Miejsce publikacji książek nie ma znaczenia. Fundatorem Pomorskiej Nagrody Literackiej jest marszałek województwa pomorskiego.

pomorskie.eu/ Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
DK20
DK20 08.02.2022, 11:07
Podobno w części filmów w USA za komuny w Polsce - Wielkopolanie to byli Rosjanie.

Pozostałe