Doula: przewodniczka ciąży i porodu [ROZMOWA]

  • 09.02.2022, 09:30
  • Redakcja (Aleksandra Hotowy)
Doula: przewodniczka ciąży i porodu [ROZMOWA]

Podziel się:

Oceń:

W Polsce oficjalnie pierwsze doule pojawiły się w 2003 roku. Kim są i jak pomagają kobietom ciężarnym i młodym matkom opowiedziała na antenie naszego radia Aleksandra Jaskulska.

Ten dość nietypowy zawód miał swój początek w latach 60. ubiegłego wieku. Powstał w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zawód ten został zarejestrowany w 2015 roku.

 

Pojęcie to rozszerzyli amerykańscy lekarze i badacze Marshall Klaus i John Kennell obejmując nim wsparcie w czasie porodu. Badając w latach 70.XX wieku w Gwatemali oddziaływanie porodu na więź matki z dzieckiem, przypadkiem odkryli, że duży wpływ na samopoczucie po porodzie i pogłębianie więzi między matką a dzieckiem miała życzliwa obecność osoby towarzyszącej przez cały czas porodu.  

- doula.org.pl

 

Doula nie jest zawodem medycznym, a zatem nie jest tożsama z położną. Głównym zadaniem douli jest mentalne przeprowadzenie kobiety zarówno przez ciążę, poród i czas połogu. Więcej o tym, jak pracuje się w tym możecie dowiedzieć się więcej z naszej rozmowy z Aleksandrą Jaskulską:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Doula to jest osoba, które jest przeszkolona i doświadczona we własnym macierzyństwie do bycia wsparcie. Jest to wsparcie, które zapewniamy w sferze emocjonalnej, fizycznej i informacyjnej.

- Aleksandra Jaskulska doula 

 

 

Redakcja (Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe