Krótsza kwarantanna i powrót do szkół. Niedzielski i Czarnek ogłosili nowe zasady

  • 09.02.2022, 13:14
  • News4Media
Krótsza kwarantanna i powrót do szkół. Niedzielski i Czarnek ogłosili… gov.pl Minister zdrowia Adam Niedzielski

Podziel się:

Oceń:

Dynamika zachorowań spada – uznali rządzący. I podjęli decyzje – jak uzasadnili – oparte o aktualne statystyki. Dziś (środa 9 lutego) odbyła się konferencja prasowa, podczas której ministrowie zdrowia Adam Niedzielski i edukacji Przemysław Czarnek ogłosili istotne zmiany na najbliższy czas.

W wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszym „Fakcie”, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że zgodnie z przewidywaniami najbliższe tygodnie mają powoli wygaszać skutki pandemii. Rządzący spodziewają się mniejszej liczby zachorowań. Dlatego zaczęto mówić o łagodzeniu obostrzeń, m.in. o całkowitej rezygnacji z zakrywania nosa i ust oraz powrocie do nauczania stacjonarnego. I zgodnie z tymi zapowiedziami pierwsze decyzje zapadały już dziś (środa 9 lutego).

 

Jeśli popatrzymy na przebieg epidemii, to widzimy, że za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu, potwierdza się zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, jak i na poziomie testów 

– powiedział już na początku spotkania minister zdrowia.Adam Niedzielski oraz Przemysław Czarnek poinformowali, że na tę chwilę zmieniają się trzy kwestie:

 

1. Zasady związane z izolacją i kwarantanną:
 

- od 15 lutego 10-dniowa izolacja zostanie skrócona do 7 dni,
- również od tego dnia izolacja rodzinna będzie przebiegała równolegle, nie będzie już wydłużana dla poszczególnych osób z rodziny,
- zniesiona zostanie izolacja na wskazanie, po kontakcie z zakażonym,
- 11 lutego zniesiona zostanie izolacja przyjazdowa.

 

2. Zasady związane z edukacją:
 

-  o tydzień skrócone zostanie nauczanie zdalne. Dzieci objęte obecnie tym trybem zajęć wrócą do szkół 21 lutego (z wyjątkiem województw, w których będą ferie).

 

3. Zasady związane z hospitalizacją:
 

- liczba łóżek covidowych zostanie zmniejszona z 30 do 25 tysięcy.

 

Ministrowie pełni nadziei
 

Ministrowie w czasie konferencji byli pozytywnie nastawieni co do dalszego przebiegu pandemii. Powody?

 

Przebiegi covidu w piątej fali są łagodniejsze. Średni czas hospitalizacji spada do tygodnia, wcześniej było to 10 dni

– mówił Adam Niedzielski.

 

Przemysław Czarnek dodał, że w świetle nowych informacji można założyć, że do końca roku szkolnego nauka odbywać się będzie stacjonarnie.

Minister zdrowia zapowiedział również, że odważnych decyzji możemy spodziewać się już w marcu.

 

W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje dotyczące znoszeniu restrykcji i wprowadzania łagodniejszych regulacji

– zaznaczył Niedzielski. 

 

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe