Od dziś zmieniają się zasady kwarantanny i izolacji

  • 11.02.2022, 09:28
  • News4Media
Od dziś zmieniają się zasady kwarantanny i izolacji iStock

Podziel się:

Oceń:

W czwartkowy wieczór rządzący opublikowali w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, którego treść wyznacza nowe zasady związane z kwarantanną i izolacją. Część z nich obowiązuje już od dziś (piątek 11 lutego). Prawie 80 tysięcy Polaków otrzymało również na swoje telefony sms-y w tej sprawie.

Zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

– To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione – mówił szef resortu.

To efekt oczekiwanego przez rząd „początku końca pandemii”. Ministrowie – pomimo oscylujących w granicach 40 tysięcy potwierdzonych zakażeń – uważają, że najbliższe tygodnie przyniosą spadek liczby zachorowań i pozwolą stopniowo wycofywać się z obostrzeń oraz reżimu sanitarnego.


Od 11 lutego:

 

1. Zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu – osoby, które miały styczność z zakażonym pacjentem, nie będą musiały poddawać się odosobnieniu na podstawie wywiadu epidemicznego.


Od 15 lutego:
 

1. Izolacja osoby zakażonej koronawirusem trwać będzie 7 dni (dotychczas 10);
2. Domownicy izolowanej osoby pozostaną w odosobnieniu w tym samym okresie – oznacza to, że ich kwarantanna nie będzie trwała dłużej, niż izolacja chorego.

„W przypadku osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, okres obowiązkowej kwarantanny jest równy okresowi tej izolacji; obowiązkowa kwarantanna ulega zakończeniu także w przypadku wprowadzenia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego u osoby odbywającej tę kwarantannę do systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia” – czytamy w rozporządzeniu.


 

Masowa wysyłka sms-ów


Od początku pandemii rząd komunikuje się z pacjentami za pomocą wiadomości tekstowych, przesyłając w ten sposób m.in. informacje dotyczące izolacji. Tym razem 79 tysięcy Polaków przebywających na kwarantannie z powodu kontaktu z zakażonym pacjentem otrzymało w czwartkowy wieczór wiadomość o jej zakończeniu.

 Stan na dziś


Według najnowszych statystyk opublikowanych w piątek 11 lutego przez Ministerstwo Zdrowia, minionej doby odnotowano 35 777 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 3668 osób zainfekowało się ponownie. 290 chorych przegrało walkę z COVID-19. 503 515 pacjentów objętych zostało kwarantanną.

Nowe zakażenia koronawirusem pochodzą z województw:

 - wielkopolskiego (4937),

- mazowieckiego (4575),

- kujawsko-pomorskiego (3714),

- śląskiego (3447),

- dolnośląskiego (2756),

- pomorskiego (2251),

- łódzkiego (2070),

- zachodniopomorskiego (1993),

- małopolskiego (1992),

- lubelskiego (1867),

- lubuskiego (1259),

- warmińsko-mazurskiego (1176),

- świętokrzyskiego (1155),

- opolskiego (934),

- podkarpackiego (778), p

- podlaskiego (735).

W kolejce do wykonania testu czeka obecnie 28 590 osób.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe