Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 01:40
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

PODpunkt - jak dwóch uczniów starogardzkiego liceum postawiło na ekologiczne ładowanie telefonów w centrum miasta

Młodzi ludzie, z pasją i zaangażowaniem wkraczają z rozmachem na starogardzki rynek działań proekologicznych. Mowa o Antonim Rogowskim i Maksymie Domkowskim, którzy za cel postawili sobie zainstalowanie ładującej stacji solarnej w centrum miasta. Wszystko to w ramach konkursu "Zwolnieni z teorii".
PODpunkt - jak dwóch uczniów starogardzkiego liceum postawiło na ekologiczne ładowanie telefonów w centrum miasta

Autor: fot. profil facebookowy: PODpunkt

Chłopacy to uczniowie trzeciej klasy w I LO w Starogardzie Gdańskim, prywatnie najlepsi klasowi znajomi. Ich zainteresowania to głównie nauki ścisłe, nie dziwi więc specyficzne podejście do tematu ogólnopolskiej, praktycznej olimpiady o nazwie "Zwolnieni z teorii".

fot. Izabela Deptulska, od lewej: Antek Rogowski i Maksym Domkowski

 

"Zwolnieni z teorii" - o co chodzi?

 

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą wziąć udział w specyficznym konkursie. Polega on na tworzeniu własnych projektów, które można wdrożyć do przestrzeni publicznej. Wszystko oczywiście ma za zadanie uzupełnić wiedzę teoretyczną, którą młodzi ludzie zdobywają podczas nauki w szkole. W olimpiadzie bierze udział wielu uczniów, jednak jak wspomina Antek Rogowski, niewielu z nich jest w stanie projekt ukończyć. Wszystko dlatego, że walka o pierwsze miejsca w rankingu wymaga sporego nakładu pracy i środków. Skoro już jesteśmy przy klasyfikacji zgłoszonych inicjatyw - Maksym i Antek walczą właśnie o jak najwyższą pozycję. Zapewnia ona, poza oczywiście uzyskaniem certyfikatów, na uzyskanie nominacji do "Złotych Wilków" - nagród dla najlepszych projektów w Polsce, wręczanych przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Punkty zdobywa się m.in. za: liczbę beneficjentów, partnerów, pozyskany budżet i zasięg w mediach społecznościowych. Spośród nominowanych projektów kapituła składająca się z uznanych osobistości polskiego biznesu, mediów i organizacji społecznych, wybiera laureatów "Złotych Wilków".

Ponadto, każdy kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania, który w praktyce umożliwia dostanie się na studia oraz zdobycie pracy.

 

Wierzymy, że podjęte przez nas działania poskutkują obaleniem mitów na temat odnawialnych źródeł energii, oraz przyczynią się do zwiększenia świadomości wśród lokalnej społeczności w kwestii dbania o naszą planetę.

- FB PODpunkt (www.facebook.com/PODpunktSTG)

 

Zarówno Maksym jak i Antek zaznaczają, że pomysł na projekt o tematyce ekologicznej był czymś naturalnym, wynikającym z obserwacji potrzeb społecznych i powolnej degradacji środowiska naturalnego. Chłopacy pokładają nadzieję w odnawialnych źródłach energii, w związku z czym postawili na inicjatywę pozwalającą zapewnić komfort lokalnej społeczności, przy jednoczesnym korzystaniu z naturalnych zasobów.

 

Panel fotowoltaiczny w centrum Starogardu Gdańskiego - po co?

 

Projekt, który realizują Antek i Maksym opiera się przede wszystkim na obaleniu mitu mówiącego o problematycznych i niedostępnych, ekologicznych źródłach energii. Chłopacy postanowili, że ułatwiając codzienne życie mieszkańcom Starogardu, pokażą, jak wspomniane metody mogą być proste w użyciu i przystępne. Uczniowie wymyślili, że w wybranym przez starogardzian miejscu, zainstalują stację ładującą urządzenia mobilne. Zasilana będzie ona za pomocą paneli fotowoltaicznych, a korzystanie z niej będzie całkowicie darmowe.

 

Stacja ma około 2,5 metra wysokości. Stanie ona albo na starogardzkim rynku, albo dworcu kolejowym. Wszystko zależy od decyzji wydanej przez Konserwatora Zabytków. 

- Antoni Rogowski

 

projekt panelu solarnego ze stacją ładującą

Dokładna lokalizacja została wybrana w drodze głosowania. Mieszkańcy miasta mieli do wyboru park "Nowe Oblicze", dworzec PKP oraz właśnie rynek. Swój głos oddało 871 osób. 498 z nich postawiło na ostatnią opcję, więc pomysłodawcy przystąpili do realizacji zadania w konkretnym miejscu. 

 

Podejrzewamy, że rynek wygrał ze względu na to, że jest to centrum miasta i jego najbardziej reprezentacyjna część, a co za tym idzie - to właśnie tam przewija się najwięcej osób. W pobliżu są też różne szkoły i możliwe, że to również zadecydowało o wyborze. Dworzec kolejowy też jest dobrym pomysłem, dlatego że największą potrzebę korzystania z takiej stacji będą miały osoby dojeżdżające i podejrzewamy, że to będzie nasza grupa docelowa.

- Antoni Rogowski

 

Korzystanie ze stacji ładującej ma być naprawdę proste. Ustawiona w centrum, zapewniać będzie możliwość indukcyjnego oraz przewodowego ładowania urządzeń mobilnych.

 

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, dlatego stacja będzie wyposażona w ładowanie indukcyjne - to znaczy, że wystarczy położyć telefon i zaczyna się on ładować. Oczywiście istotne jest to, aby smartfon taką funkcję wspierał, chociaż po 2018 roku większość urządzeń posiada tę opcję. Ponadto będą tam także porty USB, więc wystarczy podpiąć swój kabel i naładować telefon. Chcieliśmy też pójść o krok dalej, więc zamówiliśmy stację wyposażoną w moduł "Always on", który zapewnia stały dopływ energii - w przypadku, w którym baterie się wyczerpią, stacja skorzysta z energii elektrycznej miasta.

- Maksym Domkowski

 

Chłopacy zamówili już gotowy produkt, czyli stację ładującą wraz z panelami. Byli gotowi zaprojektować urządzenie samodzielnie, jednak ograniczenie czasowe związane z ostatecznymi terminami olimpiady, zweryfikowało te plany. Wówczas potrzebne byłyby bowiem różnego rodzaju pozwolenia i patenty, a czas nagli - inicjatywa musi zostać zrealizowana do końca marca.

W Polsce prym wiodą głównie ławki solarne, z których również można pozyskiwać energię. Ile urządzeń będzie w stanie naładować panel, który stanie w Starogardzie Gdańskim?

 

Wszystko zależy od tego, ile danego dnia będzie słońca, jednak na pełnym naładowaniu akumulatorów można naładować około dziesięciu telefonów.

- Maksym Domkowski

 

Będzie też prelekcja

 

Antoni i Maksym wspominają także o wydarzeniu, które ma być częścią projektu. Chodzi o prelekcję, której tematem przewodnim będzie ekologia. 

 

Organizujemy spotkanie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które ze względu na obecną sytuację pandemiczną, zmuszeni jesteśmy zrealizować w formie hybrydowej. Sama prelekcja odbędzie się w kinie "Sokół", ale wydarzenie będzie transmitowane także na naszym facebooku. 

- Antoni Rogowski

 

Licealiści opowiadać będą o projekcie, który realizują, ale odniosą się także do tego, jak ważna jest energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych i co można dzięki niej zyskać. Mowa będzie również o różnego rodzaju przedsięwzięciach oraz planach rozwoju w naszym regionie. Zaznaczmy też, że Antek i Maksym nie mają zamiaru zakończyć na tym projekcie.

 

Na pewno to nie jest ostatni PODpunkt, który zrealizujemy. Chcemy poszerzać swoje horyzonty i działać dalej.

- Maksym Domkowski

 

Chłopacy swoją przyszłość wiążą także z naukami ścisłymi i ich praktycznym zastosowaniem - Antek planuje edukację związaną z mechaniką i budową maszyn, a Maksym z budownictwem. Obaj wybierają się na studnia na politechnice.

 

Grosza daj licealistom, czyli sponsorzy nadal poszukiwani

 

W celu zrealizowania projektu niezbędne jest pozyskanie środków finansowych. Chłopacy znaleźli już dwudziestu sponsorów, którzy wesprą proekologiczną inicjatywę, jednak zaznaczają, że chętnie podejmą współpracę z kolejnymi partnerami biznesowymi. Dotychczasową listę podmiotów, które dały coś od siebie, znajdziecie na facebookowym profilu PODpunktu

Udostępniona została także zbiórka na portalu Allegro Lokalnie - to tam każdy może dołożyć swoją cegiełkę do realizacji pomysłu licealistów ze Starogardu. Cel, który chcieliby oni osiągnąć, to 2 700 zł. Link znajduje się poniżej.

 

ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA REALIZACJĘ PROJEKTU ANTKA I MAKSYMA

 

fot. FB PODpunkt (www.facebook.com/PODpunktSTG)

 

Młodych pomysłodawców wspiera także Miasto i Gmina Starogard Gdański oraz powiat starogardzki.

 

Urząd Miasta Starogardu bardzo nam pomaga, ponieważ z Naczelnikiem Wydziału Techniczno-Inwestycyjnego, panem Januszem Karczyńskim, jesteśmy w stałym kontakcie - pomagał nam przy wnioskach wysyłanych do Konserwatora Zabytków. Władze gminy i powiatu także nas wsparły ze strony finansowej i medialnej. Sponsorzy są jednak bardzo potrzebni, ponieważ zakup jednej stacji to kwota rzędu 12 tysięcy złotych. Do tej pory pozyskaliśmy dwudziestu partnerów. 

Wszystkie samorządy i dużo lokalnych firm nas wsparło, za co im bardzo dziękujemy, ponieważ tak naprawdę to dzięki nim możemy zakupić stację i przeprowadzić prelekcję.

- Maksym Domkowski

 

PODpunkt w mediach społecznościowych

 

Inicjatorzy projektu prężnie działają na polu social mediów. Można znaleźć ich na różnych platformach, do których linki lub nazwy podajemy poniżej:

 

Podzieliliśmy nasze social media w takim stosunku, aby każda platforma była odpowiedzialna za coś innego. Na Facebooku relacjonujemy nasze działania i opisujemy momenty przełomowe, na TikToku zaczynamy nagrywać różne ciekawostki, a co do Instagrama - niebawem pojawią się w związku z nim kolejne informacje.

- Antoni Rogowski

 

Aby skontaktować się z Antkiem i Maksymem, wystarczy napisać wiadomość prywatną na któryś z kanałów, lub wysłać maila na adres: [email protected].


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama