Jej występ w "The Voice Senior" to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Rozmowa z Haliną Kaszubowską

  • 13.02.2022, 09:00
  • Izabela Deptulska
Jej występ w "The Voice Senior" to zaledwie wierzchołek góry lodowej.… fot. TV Tetka

Podziel się:

Oceń:

Halina Kaszubowska to mieszkanka Tczewa, ale obywatelka świata. Ostatnimi czasy wystąpiła w programie "The Voice Senior" i doszła do półfinału.

Panią Halinę po raz pierwszy spotkałam w studiu radiowym. Zobaczyłam przed sobą dojrzałą, promieniejącą kobietę, która rozmowę zaczęła od tego, że nie chce mówić dużo. Ja wychodziłam z kolei z założenia, że nasze spotkanie opierać się będzie głównie na jej występie w telewizji - jak się okazało, nie wiedziałam wtedy nic.

Moja rozmówczyni opowiedziała mi o tym, jak zaczęła się jej przygoda ze śpiewem i jak nieoczywista ona była. Rozmawiałyśmy o życiowych wyborach, życiu w blasku fleszy i stereotypach, które można łamać. Historia Haliny Kaszubowskiej jest równie niesamowita, jak ona sama.

Wszystko zaczęło się bowiem od miłości do występów scenicznych. Pani Halina już jako dziecko wiedziała, że lubi występować. Jako przedszkolak zaczęła przygodę z tańcem. Jak opowiada, już wtedy ustawiała koleżanki w konkretnych, baletowych pozycjach. Jej plany zweryfikowały jednak przeszkody związane z wadą stóp - taniec odpadł zatem niemalże w przedbiegach. Halina Kaszubowska zdecydowała więc, że poświęci się aktorstwu. Przeszła więc przed maturą wstępne testy predyspozycji do tego zawodu i wówczas powiedziano jej, że ma naturalną chrypę w głosie mówionym, więc nic w tej dziedzinie nie osiągnie. Przekorny los już wtedy szykował dla niej coś specjalnego.

Wtedy pojawił się śpiew.

 

Zaczęłam szukać takich piosenek, w których się rzeczywiście odnajdywałam. Najbardziej lubiłam piosenki charakterystyczne, aktorskie, z tekstem. Teraz jestem zawodową piosenkarką, już na emeryturze. W wieku 45 lat byłam przerażona, że to już koniec, ale okazało się, że dopiero wtedy wszystko się zaczęło.

- Halina Kaszubowska

 

Pani Halina założyła z kolegą zespół, który wykonywał muzykę country. Przez 30 lat mieszkała w Warszawie. Występowała na wielu scenach - w Norwegii, na Grenlandii i w krajach Beneluxu. (Jak się okazało, Grenlandczycy uwielbiali tego typu rytmy i w tamtych rejonach było spore zapotrzebowanie na występy.) Piosenkarka podkreśla, że najwyraźniej z miłością do country się urodziła, bo potrafi ją czuć całą sobą. Wspomina również, że potrafi tego typu muzykę połączyć z tekstami sakralnymi, które z resztą w Tczewie są znane - a do Tczewa kobieta wróciła 20 lat temu.

fot. TV Tetka / archiwum prywatne Haliny Kaszubowskiej

Słuchając historii pani Haliny miałam wrażenie, że to fragmenty scenariusza o gwieździe, którą ktoś kiedyś wychwycił podczas występu w klubie muzycznym.

 

Film wykorzystuje te życiowe sytuacje, ponieważ życie jest ciekawsze od filmu. Potrafi być bajkowe, ale też i bardzo bolesne.

- Halina Kaszubowska

 

Do występu w "The Voice Senior" namówił ją mąż. Sama opowiada, że czerpała z tej przygody sporo radości, chociaż nie wszystko było tak kolorowe, jak by się wydawało. Podczas pierwszego występu wykonała utwór pt. "Nie kochać w taką noc to grzech", w drugim zaś klasyczny utwór z repertuaru country. Wspomina jednak, że drugi raz w programie by nie wystąpiła, ponieważ chce się teraz skupić na wierze, która wypełnia sporą część jej życia. Czuje się wolna, także od potrzeby występowania, więc chętnie daje szansę innym, uzdolnionym ludziom.

Mam świadomość tego, że Halinę Kaszubowską ukształtowały doświadczenia, przez które przeszła. Obserwując ją, dochodzę jednak do wniosku, że skoro ma w sobie takie pokłady energii i motywacji w wieku 75 lat, to iskra lat młodzieńczych rozświetlać musiała wszystkie najciemniejsze zakamarki.

Zostawiam Was z rozmową, którą przeprowadziłyśmy wspólnie na antenie Radia Tczew. Niech atmosfera przytulności i szczerości udzieli się i Wam:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe