Rząd deklaruje: "Przekażemy pieniądze na dokończenie remontu mostu". W Tczewie powstanie też filia Muzeum II Wojny Światowej

  • 18.02.2022, 10:47
  • Powiat Tczewski / (oprac. Izabela Deptulska, Aleksandra Kęprowska)
Rząd deklaruje: "Przekażemy pieniądze na dokończenie remontu mostu". W… fot. Powiat Tczewski (FB)

Podziel się:

Oceń:

W środę, 16 lutego w Warszawie (z inicjatywy posła Kazimierza Smolińskiego) doszło do spotkania Generalnego Konserwatora Zabytków - Jarosława Sellina, wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Mirosławem Augustynem - Starostą Tczewskim i Barbarą Kamińską - Przewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego.

 

Spotkanie ponad podziałami?

 

W spotkaniu uczestniczyli również: Igor Strzok, Pomorski Konserwator Zabytków, Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, poseł Kazimierz Smoliński oraz dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Katarzyna Pałubska i Agnieszka Komar-Morawska. Celem spotkania było ustalenie wspólnych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Mostu Tczewskiego, uwzględniając trzy zakresy:

 

  • inwestycję drogową
  • utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • decyzje konserwatorskie

 

Na dokończenie II etapu (części a i b) przebudowy mostu, powiat wystąpił z wnioskiem do programu Polski Ład. Dofinansowanie jest możliwe w wysokości 95% kosztów zadania, natomiast montaż finansowy dotyczący wkładu własnego zostanie wypracowany z Muzeum II Wojny Światowej.

 

Spotkanie dotyczyło trzech elementów: przebudowy mostu, Muzeum II Wojny Światowej i ekspozycja tej pozostałej części, wpisanej jako zabytek. Zostawiliśmy to, co niedobre i zaczynamy od nowa. Złożyliśmy do projektu Polskiego Ładu wniosek o dokumentację. Przyznane wnioski właśnie wykorzystujemy, przygotowując się do przetargu. Wystąpiliśmy do drugiego czytania, czyli o kwotę 65 milionów złotych - jeżeli te środki otrzymamy, to będzie to bardzo duży krok do przodu.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Jak podkreśla Starosta Tczewski, spotkanie, które odbyło się w Warszawie, przebiegło w miłej atmosferze współpracy i porozumienia, co zdecydowanie ułatwiło podejmowanie decyzji ważnych dla całego powiatu. Ustalono, że prace związane z przebudową mostu, mogą rozpocząć się jeszcze w 2022 roku.

 


Od początku przychylność i konkrety. To było spotkanie bez żadnych podtekstów i kupczenia. Teraz nowe pozwolenia na budowy, wszelkiego rodzaju uzgodnienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i jeżeli te decyzje zapadną w miarę szybko, to realizacja może rozpocząć się jeszcze w tym roku.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Czytaj także: Czy Polski Ład pozwoli wyremontować most tczewski?

 

Czy w Tczewie powstanie filia Muzeum II Wojny Światowej?

 

Zamierzeniem jest, aby powiat tczewski przekazał również część terenu przy moście oraz przyczółek w użyczenie Muzeum II Wojny Światowej, gdzie w przyszłości zostanie utworzona filia Muzeum. Planowanym również jest, aby zachowane przęsła nurtowe zostały zdemontowane i przeniesione do wyeksponowania na ulicy Jana z Kolna. Pomorski Konserwator Zabytków przekaże szczegółowe zalecenia projektowe.

 

Niedługo będziemy podpisywali umowę na oddanie tej nieruchomości od strony Tczewa, gdzie miałaby się znajdować filia Muzeum II WŚ. Montaż finansowy to byłyby środki z Polskiego Ładu i wkład własny ze strony Muzeum, czyli z  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Podczas spotkania podkreślano pełne zrozumienie dla konieczności kontynuowania prac zmierzających do zapewnienia przejezdności mostu oraz jego odbudowy w wersji historycznej ze środków rządowych.

 

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to prace pewnie będą widoczne na koniec przyszłego roku, natomiast życie pokazuje, że musimy liczyć co najmniej na 3 lata.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Mirosławem Augustynem, Starostą Tczewskim:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z Mirosławem Augustynem rozmawiała Aleksandra Hotowy.

Powiat Tczewski / (oprac. Izabela Deptulska, Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
j
j 19.02.2022, 14:40
super,, PAN KONSERWATOR STRZOK WYGRYWA BATALIE O MOST TCZEWSKI PAN STAROSTA POKORNY rozumie fuszerki remontu i uzgodnienia oky-czysty.SKOM po Z RUMOREM SKOMrochu i parnerami ALEX Y dala was tylko rusznice i ruszta a media to cienkie dno jak za geoo belsa adolfka

Pozostałe