Wichury w całej Polsce. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? [AKTUALIZACJA]

  • 21.02.2022, 12:21
  • Aleksandra Kęprowska, Patryk Kropidłowski
Wichury w całej Polsce. Jak sytuacja wygląda na Pomorzu? [AKTUALIZACJA] fot. Pomorski Alarm Pogodowy (FB)

Podziel się:

Oceń:

W sobotę, 19 lutego w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak sytuacja wygląda w naszym regionie?

 

AKTUALIZACJA

GODZ. 9:00, poniedziałek 21 lutego

 

O podsumowanie działań poprosiliśmy mł. kpt Michała Myrdę z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie: 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Miniony weekend był bardzo pracowity dla strażaków z powiatu tczewskiego. Odnotowaliśmy 114 akcji dotyczących silnych wiatrów. W głównej mierze usuwaliśmy powalone drzewa, połamane komary, czy uszkodzone obiekty. Uszkodzenia polegały na tym, że podrywało przykrycie dachów, na szczęście, żaden z budynków nie został uszkodzony na tyle, że nie nadawałby się do dalszego użytkowania.

- mł. kpt Michał Myrda, KP PSP w Tczewie

 

Jak poinformowało IMGW ostrzeżenie przed wiatrem osiągającym blisko 100 km/h, ważne będzie w poniedziałek, 21 lutego do godziny 16:00 w całej Polsce, a w województwie pomorskim (w powiatach: nowodworskim, puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim oraz Słupsku, Gdańsku, Sopocie i Gdyni) obowiązuje do godziny 21:00. 

 


 

AKTUALIZACJA

GODZ. 18:00

 

Po godz. 17:00 wichura zaczęła słabnąć, a wielu miejscach na Pomorzu powoli wraca prąd

 

fot. www.energa-operator.pl

 

 


 

AKTUALIZACJA

GODZ. 17:40

 

Od naszych słuchaczy otrzymujemy zdjęcia z regionu. Poniżej Szpęgawsk. Zdjęcie nadesłane przez Pana Przemysława. 

 

 

Kolejne zdjęcie nadesłała do nas Pani Justyna. To tczewskie Suchostrzygi i ulica Jodłowa, na której przewrócił się paczkomat. 

 

 


 

AKTUALIZACJA 

GODZ. 16:30

 

Pomorski Alarm Pogodowy informuje, że od godziny 12:00 trwa w Polsce awaria numeru ratunkowego 112. Występują duże problemy z połączeniem się. 

ENERGA-OPERATOR, oddział w Gdańsku podaje, że bez prądu pozostaje 19 896 odbiorców i 766 stacji transformatorowych. Najwięcej w powiatach: bytowskim, chojnickim, gdańskim, kartuskim, kościerskim, lęborskim, puckim, m. Sopot, starogardzkim, świeckim, tczewskim i wejherowskim.

Usuwanie awarii w powiatach: bytowskim, chojnickim oraz człuchowskim może potrwać nawet do wtorku!

W powiecie bytowskim, na DW 235 drzewo spadło na samochód dostawczy. Obyło się bez ofiar.

Z województwa mazowieckiego dotarła informacja o 3 ofierze śmiertelnej w Polsce. Wichura zabiła w Europie już przynajmniej kilkanaście osób.

 


 

AKTUALIZACJA 

GODZ. 14:55

 

Od północy do godziny 12:00 strażacy interweniowali w województwie pomorskim aż 735 razy. Wyjazdy głównie do powalonych drzew, uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz garaży. Uszkodzone został także budynki szkoły w Trąbkach Wielkich i gminie Osiek (powiat starogardzki). Ciągle wpływają nowe zgłoszenia. 

Godzina 13:56 - Gdańsk, drzewo przewróciło się na ul. Spacerową blokując ruch w obu kierunkach.

W Drawsku Pomorskim (zachodniopomorskie) awaria telefonii komórkowej. Nie działa numer alarmowy. 

W miejscowości Wierzchucino w powiecie puckim wiatr przewrócił ścianę budynku mieszkalnego. 

W wyniku intensywnych opadów, w powiecie bytowskim zapadła się jedyna droga dojazdowa do miejscowości Rokiciny. Na miejscu jeden zastęp.  

Informacje uzyskano za pośrednictwem Pomorskie998

Wiatr bardzo stopniowo zaczyna słabnąć, a ciśnienie w centrum niżu wzrasta. Ten oddala się od Polski. Najbliższa noc spokojna.

- Pomorski Alarm Pogodowy (FB) 

 

Z kolei jak podaje portal tcz.pl W powiecie tczewskim około 2,5 tysiąca odbiorców nie ma prądu - problemu z dostępem do energii elektrycznej występują m. in. w okolicy miejscowości Boroszewo, Damaszka, Liniewko, Małżewo, Swarożyn ulice Piastowska, Szkolna, Wędkowy, Zabagno czy Subkowy.

 


 

AKTUALIZACJA 

GODZ. 13:00

 

Energa Operator informuje, że w tej chwili 162 417 odbiorców w całej Polsce pozostaje bez prądu

 


 

AKTUALIZACJA 

GODZ. 12:30

 

fot. portalpasazera.pl

 

Powalone w wielu miejscach drzewa utrudniają ruch na trasach kolejowych. PKP Intercity apeluje do pasażerów by w miarę możliwości zrezygnować w najbliższych godzinach z podróżowanie pociągami.

 


 

AKTUALIZACJA 

GODZ. 11:00

 

Liczne przerwy w dostawach energii, wiatr łamie drzewa i uszkadza budynki. Niestety są już dwie potwierdzone ofiary śmiertelne silnego wiatru w Polsce. Jedna osoba zginęła w miejscowości Babi Dwór (Wielkopolska), natomiast druga Międzyrzeczu Podlaskim (lubelskie). Obie w wyniku drzew powalonych na auto.

- Pomorski Alarm Pogodowy (FB)

 

Stacje w pasie nadmorskim notują bardzo silne porywy wiatru, przekraczające 100-110 km/h. Portal Pomorskie998 informuje o wciąż spływających nowych zgłoszeniach. Najwięcej w powiatach słupskim (59), wejherowskim (35), człuchowskim (31), kościerskim (30) oraz chojnickim (20).

 

Bieżące informacje o masowej awarii prądu dostępne są TUTAJ

 

Jak podaje Gazeta Wyborcza Od północy do godz. 9:00 rano interweniowali w województwie pomorskim 400 razy w związku z połamanymi drzewami albo naderwanymi dachami. Silny wiatr uszkodził m.in. dach szkoły w Mierzeszynie, w gminie Trąbki Wielkie. IMGW wydało również ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Bałtyku. Obowiązuje do niedzieli, 20 lutego (do godz. 15:00). 

 

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zamknął cmentarze komunalne oraz Park Oliwski.

Aleksandra Kęprowska, Patryk Kropidłowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe