W Tczewie pomogą osobom niepełnosprawnym

  • 24.02.2022, 07:00
  • Redakcja (Aleksandra Hotowy)
W Tczewie pomogą osobom niepełnosprawnym fot. Pexels

Podziel się:

Oceń:

Ponad 830 tysięcy złotych otrzyma Gmina Miejska Tczew, aby wprowadzić pomoc w postaci asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.

Gmina miejska Tczew otrzyma ponad 830 tysięcy złotych na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Program w mieście realizowany będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie. Województwo pomorskie na realizację działań wspierających otrzymało 40 milionów złotych, które trafiły do 71 samorządów lokalnych. Dotacja na realizację programu w 2022 r. jest ponad trzykrotnie wyższa niż w ubiegłym roku.

 

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:

  • dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  • osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573)

-gov.pl

 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ostatnie lata pokazały zwiększone zainteresowania samorządów wszechstronnym wsparciem osób z niepełnosprawnościami.

Mimo to nadal wiele osób niepełnosprawnych nie ma możliwości skorzystania z ww. usługi. Jednym z celów Programu jest objęcie zasięgiem jak największej liczby jednostek samorządu terytorialnego, w których usługi asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej jeszcze nie jest realizowana.

- -gov.pl

 Program realizowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. A tak o programie, w momencie ogłaszania kolejnego naboru wniosków, mówiła minister rodziny i polityki społecznej:

 

Ogromnie zależy nam na tym, by osoby z niepełnosprawnościami miały zapewnioną możliwość jak najpełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, kontaktów z innymi, realizacji swoich pasji, zainteresowań. Dlatego mam wielką przyjemność ogłosić rozpoczęcie naboru wniosków w ramach przyszłorocznej edycji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”

– Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej

Redakcja (Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe