Kobiety chcą, żeby mężczyźni obowiązkowo szli do wojska [SONDAŻ]

  • 23.02.2022, 09:44
  • Źródło: News4Media
Kobiety chcą, żeby mężczyźni obowiązkowo szli do wojska [SONDAŻ] Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Rząd przygotował projekt ustawy o obronie ojczyzny. Przewiduje on – jak powiedział minister obrony - "dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi". Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca. Jak wynika z sondażu IBRiS, ten pomysł popiera prawie 44 proc. badanych.

 

Mężczyźni do wojska

 

– Dzięki nowym rozwiązaniom przyspieszymy modernizację techniczną, a liczebność Wojska Polskiego wzrośnie do 300 tys. żołnierzy. Polska musi być bezpieczna. To dobra ustawa na trudne czasy – tak uzasadnił na Twitterze sens projektu minister Mariusz Błaszczak.

IBRiS na zlecenie Radia Zet zapytał Polaków: Czy Pan/Pani uważa, że Polska powinna przywrócić zasadnicza służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową? 43,8 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Przeciwnego zdania było 52,5 proc.

Co ciekawe, widać różnicę w podejściu kobiet i mężczyzn. 49 proc. badanych kobiet jest za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej. Takie rozwiązanie popiera tylko 39 proc. mężczyzn. Przecząco na pytanie o przywrócenie obowiązkowej służby w wojsku odpowiedziało 47 proc. kobiet i 58 proc. mężczyzn.

Obowiązkowa służba wojskowa to większa armia, większa armia to większe poczucie bezpieczeństwa. I więcej kobiet wyraża tę potrzebę, zapewne dlatego, że mają poczucie, że to nie one będą wezwane na służbę. Mężczyźni, których takich obowiązek bezpośrednio by dotknął, nie wskazują tak ochoczo na powrót do tej praktyki

– skomentował portalowi Interia prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Czy sytuacja na Ukrainie miała wpływ na odpowiedzi?

 

Gdyby sondaż został przeprowadzony dziś albo za kilka dni, myślę, że wpływ bieżących wydarzeń byłby większy. Zawsze pewne zjawiska, które wpływają na postawy ludzi, w badaniach uwidaczniają się z opóźnieniem.

– prof. Krzemiński

 

Nowa ustawa ma wejść w życie 1 lipca.
 

Źródło: News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe