Czy pomorskie szpitale są gotowe do przyjęcia obywateli Ukrainy?

  • 26.02.2022, 09:57
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Czy pomorskie szpitale są gotowe do przyjęcia obywateli Ukrainy? fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Podziel się:

Oceń:

Urząd Marszałkowski podaje, że szpitale są gotowe do udzielania pomocy medycznej. Opiekę mają świadczyć przede wszystkim oddziały chirurgiczne i ortopedyczne.

 

Głównie szpitale z lądowiskami dla helikopterów

 

Jak podaje Portal Samorządu Województwa Pomorskiego, pomocy medycznej udzielą głównie podmioty lecznicze, które mają lądowiska dla helikopterów, gdyż prawdopodobnie taką drogą pacjenci mają trafiać na Pomorze. Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk poinformował w swoich mediach społecznościowych, że wsparciem objęty został także personel narodowości ukraińskiej - to przede wszystkim wsparcie psychologiczne:

 

Szpitale samorządu województwa są gotowe do udzielenia wszelkiej pomocy medycznej Ukrainkom i Ukraińcom. Dziś rano [25 lutego, przyp. red.] odbyło się spotkanie, podczas którego poszczególne placówki informowały o liczbie wolnych miejsc, zapasach leków i materiałów medycznych. Wiemy też, że opieką otoczono personel placówek – obywateli narodowości ukraińskiej. 

 

Mieczysław Struk zapewnił, że samorząd jest w stałym kontakcie z konsulem Ukrainy w Gdańsku i deklaruje wsparcie medyczne i psychologiczne dla potrzebujących.

 

Szpitale z trójmiasta, Chojnic, Starogardu Gdańskiego

 

Urząd Marszałkowski podaje, że w województwie pomorskim wśród tzw. szpitali marszałkowskich gotowe na przyjęcie rannych obywateli Ukrainy są: Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Pomocą mają zostać objęte osoby ranne w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci.

 

Wszystkie podmioty potwierdziły, że mają zabezpieczone rezerwy leków, opatrunków, paliwo do pojazdów oraz agregaty i materiały medyczne. Jest to niezbędne ze względów strategicznych dla utrzymania ciągłości ich działalności.

– dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk

 

Poza tzw. szpitalami marszałkowskimi pomoc ma być też świadczona m. in. w: 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku, SP ZOPZ MSWiA w Gdańsku, placówkach w Miastku, Chojnicach i Starogardzie Gdańskim. Na liście placówek nie znalazło się za to Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdyż jego głównym zadaniem obecnie jest nadrobienie zaległości spowodowanych przez pandemię COVID-19.

 

Problem z finansowaniem

 

Wśród leczonych pacjentów będą nie tylko chorzy z urazami klatki piersiowej, brzucha czy kończyn - potrzebna będzie także internistyczna opieka medyczna dla chorych na cukrzycę czy choroby układu krążenia.

 

Jak zaznacza szef Departamentu Zdrowia część uchodźców będzie wymagała standardowej, internistycznej opieki medycznej, jak choćby chorzy na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Warto podkreślić w Gdańsku działa też szpitala tymczasowy, który na razie leczy pacjentów z COVID-19. Jednak, o ile będzie decyzja Ministerstwa Zdrowia, może też leczyć ukraińskich pacjentów. Co prawda nie ma w nim sal operacyjnych, ale mogą w nim siły odzyskiwać np. rekonwalescenci po zabiegach.

- Samorząd Województwa Pomorskiego

 

Uchodźcy, którzy trafią m.in. na Pomorze, nie będą mieli ubezpieczenia zdrowotnego. Zarząd spółki Copernicus zwrócił się do wojewody pomorskiego z wnioskiem o wyjaśnienie tej kwestii przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. Problemem jest kwestia finansowania świadczeń medycznych udzielonych obywatelom Ukrainy. 

 

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe