Milion złotych z rezerwy budżetowej Województwa Pomorskiego na pomoc uchodźcom

  • 01.03.2022, 07:30
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Milion złotych z rezerwy budżetowej Województwa Pomorskiego na pomoc uchodźcom fot. pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Radni województwa podjęli decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej miliona złotych dla pomorskich organizacji pozarządowych. Środki będą przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym. Samorząd uruchomił też specjalną infolinię dla tych, którzy chcą udzielić konkretnego wsparcia obywatelom Ukrainy.

Jak pomogą NGO?

 

Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył milion złotych dla Ukrainek i Ukraińców, którzy po przyjeździe na teren województwa pomorskiego będą potrzebowali wsparcia. Pieniądze pochodzą z rezerwy budżetowej. Środki mają być przeznaczone przez organizacje pozarządowe na zapewnienie potrzeb socjalno-bytowych uchodźców. Chodzi m.in. o zorganizowanie miejsc pobytowych, wyżywienia, a także opieki psychologicznej i podstawowych usług społecznych. Środki będą przyznane w konkursie z zakresu pomocy społecznej rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapowiedział, że być może trzeba będzie uruchomić większe środki z rezerwy budżetowej.

 

Działa specjalny telefon

 

Samorząd województwa pomorskiego uruchomił Pomorską Linię Kontaktową. Pod specjalnym numerem telefonu 58 32 68 740 działającym codziennie w godz. 10:00-20:00 zbierane są informacje o możliwości udzielenia pomocy uchodźcom.

Można dzwonić, aby poinformować o potrzebach obywateli Ukrainy, ofertach pomocy finansowej i materialnej. Chodzi głównie o koordynację pomocy, którą deklarują mieszkańcy naszego regionu w zakresie noclegów, żywności i leków, ale też przedsiębiorcy, który zwracają się do samorządu z ofertami pracy dla imigrantów. Ważne, aby pomoc trafiała tam, gdzie jest najpilniej potrzebna. Tworzona jest też baza noclegowa.

 

Szpitale na Pomorzu gotowe na pomoc uchodźcom

 

Szpitale marszałkowskie zadeklarowały pomoc medyczną Ukrainkom i Ukraińcom. Są to m.in.: Szpitale Pomorskie (Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Specjalistyczny w Wejherowie), spółka Copernicus (Szpital im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku i Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie.

 

Pomocą mają zostać objęte osoby, które odniosły obrażenia w wyniku starć militarnych, żołnierze, cywile, w tym kobiety i dzieci. Ranni uchodźcy będą potrzebować głównie opieki chirurgów, ortopedów, a także wsparcia psychologicznego. Uchodźcy będą mogli skorzystać też z opieki lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz szczepień ochronnych.

- Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

 

W pomorskich podmiotach leczniczych mają być zbierane środki opatrunkowe i leki, które będą wysyłane na Ukrainę.

Warto podkreślić, że wszystkie szpitale mają rezerwy leków, opatrunków, paliwo do pojazdów oraz agregaty i materiały medyczne, które są niezbędne do udzielania świadczeń medycznych. Co ważne, wszystkie podmioty medyczne, w których pracują obywatele Ukrainy, zapewniają wsparcie psychologiczne swoim pracownikom. Szpital w Słupsku i spółka Copernicus zaoferowały też pomoc w poszukiwaniu kwater dla rodzin pracowników, którzy przybędą z terenu objętego wojną.

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe