Starogard Gdański: Jak działa Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy?

  • 01.03.2022, 11:05
  • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Starogard Gdański: Jak działa Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców… źródło: starogard.pl

Podziel się:

Oceń:

Prezydent Janusz Stankowiak zarządzeniem uruchomił w poniedziałek, 28 lutego punkt, który ma zająć się koordynacją działań pomocowych dla uchodźców.

Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy, mieści się w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Mickiewicza 1 w Starogardzie Gdańskim. Obywatele ukraińscy objęci ochroną międzynarodową, przybywający do Starogardu Gdańskiego, mogą zgłosić się do miasta po pomoc. 

Jak podaje starogardzki ratusz: 
 

Punkt będzie czynny stacjonarnie  w godz. 7.30 – 18:00, ale telefonicznie można kontaktować się całą dobę. Koordynatorem akcji pomocowej jest Magdalena Wodzik.

Kontakt telefoniczny: + 48 790 301 104 (koordynator Magdalena Wodzik)

Można też dzwonić pod numer: +48 665 620 686

Міський координаційний пункт допомоги біженцям з України діє в Центрі громадських організацій за адресою: вул. Міцкевича 1. Відкритий стаціонарно з 7.30 – 18.00, але ви можете зв’язатися з нами 24/7. Контакт: + 48 790 301 104 (координатор Магдалена Водзік)

- starogard.pl

 

Miejski Punkt Koordynacyjny Pomocy dla Uchodźców z Ukrainy koordynuje pomoc w zakresie:
 

 

  •  tymczasowego zakwaterowania i wyżywienia;
  •  transportu do miejsca zakwaterowania,
  •  pomocy medycznej, w tym psychologicznej;
  •  pomocy prawnej;
  •  opieki odpowiednio do wieku w żłobku, przedszkolu lub szkole dzieciom będącym Uchodźcami z Ukrainy.

 

Ponad 200 miejsc dla uchodźców na terenie miasta

 

Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim poinformował, że na przyjęcie uchodźców gotowe jest ponad 200 miejsc. 

 

Miasto nawiązało współpracę z właścicielem hotelu Bachus w celu zapewnienia tymczasowego zakwaterowania i wyżywienia dla obywateli Ukrainy, szukających schronienia przed wojną w naszym mieście. Do dyspozycji ma 120 miejsc.

Dodatkowo 34 osoby prywatne z miasta i okolic zadeklarowały gotowość przyjęcia ukraińskich uchodźców do swoich domów. Z deklaracji wynika, że do dyspozycji jest ponad 70 miejsc dla rodzin z dziećmi. Wszystkie adresy zostały umieszczone w miejskiej bazie noclegowej. którą Miasto tworzy na okoliczność pomocy uchodźcom z Ukrainy. Osoby, które chciałby pomóc w ten sposób, proszone są o wysłanie informacji na adres mailowy : [email protected] z podaniem  kontaktu, adresu i liczby oferowanych miejsc  noclegowych. 

- starogard.pl

 

Pomocy prawnej w Starogardzie udziela radca prawny Agnieszka Czech, kontakt tel.: + 48 535 305 227; e-mail: [email protected]

 

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić o formalności. Osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.

- starogard.pl

 

Nadal trwają zbiórki

 

W mieście trwają także zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, które są prowadzone są w 10 punktach:

 

źródło: starogard.pl

 

Istnieje też możliwość wpłaty pieniędzy na specjalne konto nr 86 1500 1025 1210 2007 7718 0000 z dopiskiem „działania pomocowe dla Ukrainy".

 

źródło: starogard.pl

 

Pisaliśmy także: Miasto Starogard proponuje obywatelom Ukrainy realne wsparcie i organizuje zbiórki potrzebnych rzeczy [LISTA PUNKTÓW]

 

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe