Pomoc dla obywateli Ukrainy. Co ustalono podczas spotkania zorganizowanego w Tczewie?

  • 02.03.2022, 09:39
  • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Pomoc dla obywateli Ukrainy. Co ustalono podczas spotkania zorganizowanego… fot. TV Tetka (archiwum)

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 28 lutego w Tczewie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Migrant Info Point. Z obywatelami Ukrainy i osobami, które chcą włączyć się w pomoc dla uchodźców, rozmawiał prawnik, psycholog i doradcy.

 

Czasami wystarczy obecność i pomocna dłoń

 

W trakcie spotkania prawnik udzielił informacji, w jaki sposób ubiegać się o ochronę międzynarodową i z czym ona się wiąże, doradca pobytowy przedstawił aktualne możliwości przekraczania granicy a psycholog Julia Antonova mówiła o możliwych formach wsparcia i korzystania z porad psychologicznych. Zapytaliśmy ekspertkę o to, jak mieszkańcy Tczewa mogą pomóc Ukraińcom w czasie tej trudnej sytuacji:

 

Trzeba pomagać i być wsparciem. Trzeba też pytać -  w czym ja mogę pomóc? To może być nie tylko jakieś materialne wsparcie, ale też po prostu można pobyć z tą osobą, przygotować herbatę, posprzątać, pobyć z dzieckiem. Zrobić coś takiego żeby odczuli, że to miejsce jest bezpieczne. Można spróbować znaleźć tej osobie pracę. Mówić, że tu jest bezpiecznie, spokojnie. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Codzienne wsparcie w Migrant Info Point

 

Jak podkreśla Paulina Kremer z Migrant Info Point w Tczewie, indywidualnej pomocy osoby przyjeżdżające z Ukrainy mogą szukać w tym punkcie codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00, przy ul. Krótkiej 10. Dla szukających wsparcia jest dostępny także numer telefonu 882 574 538 oraz e-mail: [email protected] Jeżeli chodzi o spotkania informacyjne, takie jak to, które odbyło się w poniedziałek, 28 lutego, Paulina Kremer podkreśla, że takie inicjatywy będą się powtarzać:

 

Będziemy powtarzać takie inicjatywy, będziemy też kierować do indywidualnego wsparcia w naszym punkcie - codziennie między 10:00 a 18:00. Teraz uruchomiliśmy dodatkowe dyżury właśnie żeby jak najbardziej poprawić dostęp. Tam rozwiązujemy indywidualne sprawy, właściwie wszystkie związane z pobytem tutaj, od legalizacji pracy i pobytu, po umieszczenie dziecka w szkole, załatwienie peselu, i wiele różnych, innych rzeczy.

- Paulina Kremer

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak informują doradcy, w Migrant Info Point można uzyskać informacje związane z przyjazdem do Polski - od legalizacji pracy i pobytu, umieszczenia dziecka w szkole, przez załatwienie numeru pesel i wielu innych spraw, które pomogą poczuć się w Polsce bezpiecznie. Tczewianie, którzy chcą włączyć się w pomoc, wesprzeć nowych mieszkańców, mogą także zgłosić się do tego punktu. 

 

Przeczytaj także: Pojechał, aby ratować tczewskich uczniów. O sytuacji na granicy [ROZMOWA]

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe