Sportowe Chęci: Świat sportu przeciwko Rosji

  • 03.03.2022, 08:36
  • Redakcja (Dawid Chęć)
Sportowe Chęci: Świat sportu przeciwko Rosji fot. HB [FB]

Podziel się:

Oceń:

Od napaści Rosji na Ukrainę minął dokładnie tydzień, w tym czasie mimo wielu przeszkód i różnic prawie cały świat zjednoczył się przeciwko agresorowi. Pomóc stara się również środowisko sportowe.

 

Polska inicjatorem 

 

Pomimo początkowo dość stonowanej reakcji federacji piłkarskich Polski, Czech i Szwecji, prezes PZPN Cezary Kulesza szybko się zrehabilitował i wraz z takim piłkarzami jak Jan Bednarek, Robert Lewandowski, czy Kamil Glik postanowił, że biało-czerwoni nie wyjdą na boisko, aby grać z Rosją. Trochę później takie oświadczenie wydały dwie wcześniej wspomniane reprezentacje, a za nimi każda europejska federacja piłkarska.

Bierne na głosy federacji były dwie największe organizacje, czyli FIFA i UEFA, które po raz kolejny się skompromitowały i nie wykluczyły reprezentacji kraju agresora z rozgrywek. W odpowiedzi na działania wspomnianych związków piłkarskich zaproponowano, aby Rosjanie wystąpili pod nazwą „Rosyjska Unia Futbolu”. Nowa drużyna miała rozgrywać wszystkie mecze na wyjeździe, bez rosyjskiego hymnu i symbolu flagi narodowej. Tak na pierwszą decyzję FIFA zareagował prezes PZPN Cezary Kulesza:

 

- Cezary Kulesza

 

Jak powszechnie wiadomo wielu sponsorów FIFY i UEFY to rosyjskie koncerny takie jak Gazprom, który był tytularnym sponsorem Ligi Mistrzów. Dlatego pomimo oburzenia ze strony milionów kibiców tak długo czasu minęło zanim działacze tych dwóch organizacji zrozumieli, że czas na zdecydowane kroki:

 

W następstwie wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania.

Świat futbolu w pełni solidaryzuje się z pokrzywdzonymi na Ukrainie. Prezydenci obu federacji mają nadzieję, że sytuacja w Ukrainie szybko się zmieni, aby piłka nożna znowu stałą się nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi

– FIFA

 

Jednak do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób rozegrane zostaną baraże w grupie Polski, Czech i Szwecji.

 

Siatkarskie Mistrzostwa Świata nie dla Rosji!
 

W tym przypadku również nie obyło się bez kontrowersji. Początkowo FIBV nie chciała odebrać Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata. Jednak po nacisku całego środowiska oraz samych zawodników siatkarska federacja ogłosiła, że: 

 

Po inwazji militarnej Rosji na Ukrainę, FIVB pozostaje poważnie zaniepokojona zaostrzającą się sytuacją i bezpieczeństwem mieszkańców Ukrainy. Zarząd doszedł do wniosku, że przygotowanie i przeprowadzenie mistrzostw świata w Rosji nie będzie możliwe z powodu wojny na Ukrainie. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wycofaniu z Rosji organizacji mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, które mają się odbyć w sierpniu i wrześniu 

- FIVB

 

Międzynarodowa Federacja Siatkarska szuka teraz alternatywnych państw gospodarzy. Gotowość do organizacji tej imprezy wyraziła już Polska, która organizowała siatkarski czempionat 8 lat temu. 

 

Izolacja Rosji 
 

Hokej również nie dla Rosji i Białorusi. Tym pierwszym IIHF zabrała organizację imprezy mistrzostw świata juniorów a obie reprezentacje wykluczyła z rozgrywek. Dodatkowo drużyny z obu federacji zostały zawieszone we wszystkich europejskich rozgrywkach przez Europejską Federację Piłki Ręcznej.

O wykluczenie z gali MMA, Rosyjskiego zawodnika poinformowało również KSW:

 

-KSW

 

Sankcje nałożyły również koszykarskie europejskie ligi. Kluby z Rosji występujące w Eurolidze i Pucharze Europy zostały zawieszone. Jeśli sytuacja na Ukrainie nie poprawi się, zespołom tym grozi anulowanie wszystkich rezultatów w tych rozgrywkach. Dodatkowo z rozgrywek rosyjskiej ligi VTB odeszła Enea Zastal Zielona Góra: 
 

- Enea Zastal BC Zielona Góra

 

Podobnych aktów zjednoczenia przeciwko Rosji i Białorusi podejmuje się praktycznie każda federacja sportowa oraz wielu sportowców uprawiających wszystkie możliwe dyscypliny. Pytań jak to wszystko rozwiązać jest wiele, jednak najważniejsze jest to, że nareszcie świat sportu przestał unikać włączenia się do pomocy. Teraz każdy obywatel Rosji będzie świadomy tego, jak wielkim złem jest agresja na Ukrainę, a to, że nie zobaczy swojej drużyny narodowej na ogólnoświatowych arenach czy boiskach powinno dać mu do myślenia. 

Redakcja (Dawid Chęć)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe