Oszuści wykorzystują sytuację w Ukrainie. Wyłudzają pieniądze

  • 07.03.2022, 07:03
  • KWP Gdańsk / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Oszuści wykorzystują sytuację w Ukrainie. Wyłudzają pieniądze fot. UM Tczew

Podziel się:

Oceń:

Zarówno pomorscy policjanci jak i prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, apelują o wspieranie tylko oficjalnych i legalnie prowadzonych zbiórek na rzecz Ukrainy. Okazuje się, że oszuści wykorzystując motyw wojny doprowadzają do wielu wyłudzeń - materialnych i pieniężnych.

 

Oszuści podają się za urzędników

 

Prezydent miasta przypomina, że urzędnicy nie zbierają darów, w tym także środków pieniężnych na rzecz obywateli Ukrainy poprzez wizyty domowe. Każde oszustwo dokonane w ten sposób lub jego próbę należy zgłaszać bezpośrednio na policję:

 

źródło: Facebook

 

Wykorzystują media społecznościowe

 

Policjanci otrzymują sygnały o oszustwach i fałszywych zbiórkach:

 

Pojawia się wiele „lewych” stron z rzekomą pomocą, linków z filmami, które po kliknięciu przekierowują do prośby o podanie danych logowania do naszych kont. Zalecamy, w razie podania swoich danych logowania na fałszywym panelu Facebooka, o to żeby m.in. zmienić hasła i włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Schemat oszustwa wykorzystujący przejęte konta Facebook nie jest nowy, teraz wzbogacony o motyw wojny, którego głównym celem jest wykorzystanie emocji jakie towarzyszą wszystkim w związku z panującą sytuacją.

- Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

 

Oszuści rozpowszechniają spreparowane linki do stron internetowych, które podszywają się pod popularne portale ze zbiórkami. Zespół CERT Polska alarmuje:

 

Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to m.in. linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami, a także wiadomości z podanymi bezpośrednio numerami kont bankowych i adresami portfeli kryptowalut. 

 

Wiarygodną listę zbiórek znaleźć można na stronie rządowej pod adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/.

KWP Gdańsk / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe