"Gdyby nie samorządy, wolontariusze i ludzie dobrej woli to byśmy byli... nigdzie" - starosta tczewski w naszym studiu [ROZMOWA]

 • 08.03.2022, 14:03
 • Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
"Gdyby nie samorządy, wolontariusze i ludzie dobrej woli to byśmy byli...… fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

We wtorek, 8 marca nasze studio odwiedził starosta Mirosław Augustyn, z którym rozmawialiśmy m.in. o przygotowaniach szkół ponadpodstawowych oraz budynku dawnego Domu Dziecka do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Zapytaliśmy także o rozwiązanie problemu związanego z kolejkami w biurze paszportowym.

 

BUDYNEK DAWNEGO DOMU DZIECKA PRZYGOTOWYWANY DLA DZIECI Z UKRAINY

 

Powiat Tczewski jest w trakcie przygotowywania miejsca dla dzieci z ukraińskiej pieczy zastępczej oraz ich opiekunów w budynku przy ul. Wojska Polskiego 6, czyli w dawnym Domu Dziecka.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Przygotowujemy miejsca dla 20 dzieci i 4 opiekunów z dziećmi. (...) Dziś weszła firma, która maluje pomieszczenia. (...) Drugie piętro budynku jest całkowicie wyłączone. 

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie rozpoczęło zbiórkę niezbędnych artykułów, sprzętu i mebli, które będą wyposażeniem budynku. Osoby, które chcą przekazać pomoc rzeczową, proszone są o wcześniejszy kontakt z PCPR w celu weryfikacji bieżących potrzeb.

Jak można pomóc i z kim kontaktować się w tej sprawie?

 

NAJPOTRZEBNIEJSZE RZECZY: 

 

 • meble (szafy, szafki pokojowe, łóżka, biurka, krzesła, stoły, meble kuchenne itp.)
 • pościele, prześcieradła, kołdry i poduszki
 • ręczniki
 • zmywarka, lodówka i pralka
 • zestaw garnków na płytę indukcyjną
 • ​​naczynia (kubki, talerze itp.)
 • przedmioty przekazywane bez wcześniejszego uzgodnienia nie będą przyjmowane

 

Osoby do kontaktu:

 

 • Barbara Laska (tel. 58 530 44 40 wew. 114, kom. 780 541 151)
 • Lucyna Kortas (tel. 573 978 905)
 • Koordynator działań: Katarzyna Wróbel Dyrektor PCPR w Tczewie (tel. 501 325 407)

 

 

CZY SZKOŁY PONADPODSTAWOWE GOTOWE SĄ NA PRZYJĘCIE UKRAIŃSKICH UCZNIÓW?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

A nie jedno dziecko nie zostanie pozbawione możliwości uczęszczania do placówek szkolnych. Natomiast dużym problemem będzie jednak język polski. 

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

 

ILU UCHODŹCÓW JEST JUŻ W POWIECIE TCZEWSKIM?

 

Z danych zebranych 7 marca (na godzinę 9.00) w Powiecie Tczewskim przebywa obywateli Ukrainy, w tym:
 

 • Miasto i Gmina Gniew - 90 osób
   
 • Miasto i Gmina Pelplin - 46 osób
   
 • Gmina Morzeszczyn - 3 osoby
   
 • Gmina Subkowy - 9 osób
   
 • Gmina Tczew - 70 osób
   
 • Miasto Tczew - 109 osób

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na dzień dzisiejszy do powiatu tczewskiego trafił około 400 osób.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

ZMIANY W SZPITALACH TCZEWSKICH

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Szpitale Tczewskie S.A. już w całości zostały zwolnione z obowiązku covidowego i od 6 marca wszystkie nasze placówki pracują normalnie. 

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

CO Z POROZUMIENIEM Z MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ, W SPRAWIE MOSTU TCZEWSKIEGO?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To było pierwsze spotkanie, od spotkania u ministra Jarosława Sellina, omawialiśmy punkt po punkcie pewne nieścisłości. Był obecny radca prawny ze starostwa i z muzeum. (...) Na podpisanie jeszcze będziemy czekali ale myślę, że to w przeciągu bardzo krótkiego okresu zostanie podpisane.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Przypomnijmy, 3 marca w Starostwie Powiatowym w Tczewie Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski gościł dra hab. Grzegorza Berendta - p.o. Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Waldemara Szulca - Zastępcę Dyrektora ds. Organizacyjnych Muzeum. Głównym tematem były dalsze kroki mające na celu utworzenia oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie oraz odbudowy Mostu Tczewskiego.

 

Podczas spotkania zostały omówione warunki porozumienia o współpracy pomiędzy Powiatem Tczewskim, a Muzeum II Wojny Światowej. Porozumienie ma zakładać wspólne działania w następujących obszarach:

 • edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, losów narodu polskiego w trakcie wojny oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie
   
 • promowania książek oraz innych publikacji związanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów
   
 • promowania książek oraz innych publikacji niezwiązanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów, jeśli Partnerzy uznają, iż promowanie takich książek lub innych publikacji jest potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane
   
 • organizowania/współorganizowania wystaw stałych, mobilnych, czasowych, związanych z II wojną światową
   
 • organizowania/współorganizowania wystaw stałych/mobilnych, czasowych niezwiązanych z II wojną światową, jeśli Partnerzy uznają, iż takie wystawy są potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane

- Powiat Tczewski (FB)

 

PROBLEMY W BIURACH PASZPORTOWYCH W CAŁYM KRAJU. JAK JEST W TCZEWIE?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Biura paszportowe są w tej chwili oblegane, spowodowane to jest wybuchem wojny na Ukrainie i teraz większość chce sobie wyrabiać paszporty. Natomiast powodem kolejek jest też sam system, który miał być z 1 kwietnia.

- Mirosław Augustyn, Starosta Tczewski

 

Z Mirosławem Augustynem rozmawiała Aleksandra Hotowy.

 

Czytaj także: Nowe zasady wyrabiania paszportu. Wejdą w życie w marcu

Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe