Jak odpowiedzialnie pomagać zwierzętom z Ukrainy? [ROZMOWA]

  • 08.03.2022, 14:28
  • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Jak odpowiedzialnie pomagać zwierzętom z Ukrainy? [ROZMOWA] fot. Przychodnia weterynaryjna Olwet (Facebook)

Podziel się:

Oceń:

Lekarz weterynarii, Marcin Twarowski wytłumaczył na naszej antenie, jakie podstawowe zasady należy utrzymać, gdy pomaga się zwierzętom, które z Ukrainy trafiają do Polski.

 

Ważna jest obserwacja

 

Najważniejsze zasady dotyczące postępowania ze zwierzętami, które zostały sprowadzone do Polski i trafiają do domów tymczasowych lub przyjechały tutaj razem z właścicielami, przypominał dzisiaj na naszej antenie w rozmowie z Aleksandrą Hotowy lekarz weterynarii, Marcin Twarowski:

 

Wytyczne mówią o izolacji tych zwierząt i obserwacji. Nie umiem sobie wyobrazić na jakiej to ma być teraz zasadzie. Jeżeli to są koty, to oczywiście da się je zatrzymać, jeżeli psy to wydaje mi się, że trzeba byłoby uściślić, że to raczej jest wyjście na smyczy, może w kagańcu, nie wypuszczanie tych zwierząt "luzem". Jak najszybciej także ważna jest obserwacja, żeby potem można było po 15 dniach, bo takie są przepisy odnośnie obserwacji zwierząt w kierunku wścieklizny, móc je zaczipować i zaszczepić.

 

Weterynarz przyznaje, że najważniejsze jest to, aby sprawdzić, czy zwierzęta, które przyjechały do Polski są zdrowe:

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii pracuje tylko w określonych dniach i w określonych godzinach. Wydaje mi się, że nic nie będzie złego jeżeli ktoś z tym psem przyjdzie czy to do naszej lecznicy, czy do jakikolwiek innej placówki weterynaryjnej, gdzie uzyska pomoc i szczegółowe informacje.

- Marcin Twarowski (Przychodnia weterynaryjna Olwet)

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Główny Inspektorat Weterynarii na stronie internetowej zamieścił wytyczne dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie posiadają kompletu dokumentów weterynaryjnych dla psów, kotów i fretek.

 

źródło: www.wetgiw.gov.pl

 

Przychodnia weterynaryjna Olwet zapewnia bezpłatną, niezbędną pierwszą pomoc dla zwierząt z Ukrainy. Całą rozmowę Aleksandry Hotowy z Marcinem Twarowskim znajdziecie tutaj:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. A. Kęprowska

 

Przeczytaj także: Sklep społeczny w Starogardzie Gdańskim. Ukraińcy znajdą tu najpotrzebniejsze rzeczy - za darmo

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe