Odszedł Kazimierz Piechowski

  • 15.12.2017, 16:50 (aktualizacja 18.12.2017, 10:25)
  • Redakcja
Odszedł Kazimierz Piechowski

Podziel się:

Oceń:

Kazimierz Piechowski, harcerz, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierz AK, Honorowy Obywatel Tczewa zmarł w wieku 98 lat.

Zmarł Kazimierz Piechowski, urodzony w Rajkowach w 1919 roku, harcerz związany z Tczewem. W czasie II wojny światowej był numerem 918 - więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, z którego brawurowo uciekł samochodem komendanta przebrany w niemiecki mundur. Później żołnierz Armii Krajowej, w czasach komunizmu osadzony w więzieniu. Postać legendarna. Inspiracja dla młodych pokoleń. Honorowy Obywatel Tczewa, świadek historii, autor wstrząsających wspomnień obozowych, Kustosz Pamięci Narodowej i kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Miał 98 lat.

Swoje wspomnienia opisał w książce "Byłem numerem… świadectwa z Auschwitz". O ucieczce z obozu nakręcono film "Uciekinier" w reżyserii Macieja Pawłowskiego, brytyjka piosenkarma o polskich korzeniach Katy Carr napisała też piosenkę:

O niespełnionej miłości pana Kazimierza Anna Popek zrealizowała w TVP film „Wojna i miłość”. Młody Amerykanin, po zapoznaniu się z niezwykłą historią Piechowskiego, całkowicie zmienił swoje życie i na pamiątkę spotkania wytatuował sobie na ramieniu słowa „zrób coś”, nawiązujące do brawurowej ucieczki z Auschwitz.

20 czerwca 2017 roku w 75. rocznicę brawurowej ucieczki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbyło się ostatnie w naszym mieście spotkanie z Kazimierzem Piechowskim. Tego dnia Honorowy Obywatel Tczewa odwiedził także nasze studio wraz ze swym bratankiem Danielem i historykiem Tomaszem Łączkiem. Rozmowa trwała dwie godziny i była niezapomnianą dla nas i Słuchaczy żywą lekcją historii. Dziś przypominamy tę rozmowę:

część I:

loadingŁaduję odtwarzacz...

część II:

loadingŁaduję odtwarzacz...

część III:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pogrzeb odbędzie się 22 grudnia w kościele pw. św. Józefa w Tczewie. Msza rozpocznie się o godzinie 13, po niej odbędzie się ceremonia na cmentarzu parafialnym przy ulicy Gdańskiej.

Redakcja

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Słuchacz
Słuchacz 20.12.2017, 13:24
Zgadzam się z poprzednikami. Odszedł wielki człowiek od którego można się wiele nauczyć. Szacunek dla jego postawy.
Skider
Skider 15.12.2017, 23:24
Wielka osobowość i niesamowity hart ducha. Zimna krew, zdecydowany. Tacy ludzie mogą zmienić świat! Potrafił uciec z fabryki śmierci, z piekła na ziemi. Wskazał drogę do nadziei. Życie to tylko chwila, więc albo teraz albo nigdy.
[*]
[*] 15.12.2017, 19:10
[*] Tyle przeszedł, takie rzeczy tkwią w człowieku do końca. Teraz już ma spokój.

Pozostałe