Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 12:52
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal

Organizacja zajęć i wsparcia psychologicznego dla uchodźców przebywających w Starogardzie Gdańskim

Pomoc doraźna obywatelom ukraińskim szukającym schronienia przed wojną w Polsce przejść musi w pomoc systemową – powiedział Sekretarz Starogardu Gdańskiego, Zbigniew Toporowski podczas spotkania z przedstawicielami instytucji pomocowych, stowarzyszeń i dyrektorami jednostek miejskich w środę, 9 marca. Poniżej prezentujemy oferty pomocy i wsparcia, które oferują w najbliższym czasie starogardzkie instytucje.
Organizacja zajęć i wsparcia psychologicznego dla uchodźców przebywających w Starogardzie Gdańskim

Autor: fot. starogard.pl

Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień poinformowało, że wsparcia psychologicznego w formie konsultacji indywidualnych, spotkań grupowych i konsultacji lekarza psychiatry dla dzieci i młodzieży od lat 4 do lat 15 udziela Centrum Pomocy Dzieciom FDDS przy ul. Hallera 19 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Dla młodzieży starszej od 15 roku życia i osób starszych wsparcie psychologiczne oferuje CZPiLU przy ul. Chopina 9 od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-20:00. Wizytę należy umówić wcześniej, dzwoniąc do CPD pod numer 58 831 00 45 lub 515 235 716 i do CZPiLU pod numer 58 56 271 95 lub 58 56 294 93.

19 marca w siedzibie Centrum Pomocy Dzieciom przy ul. Hallera odbędą się też zajęcia z psychologiem – grupowe, twórczo-rozwojowe i integracyjne dla dzieci ukraińskich i ich opiekunów oraz dzieci polskich z PSP nr 4, z opiekunem Radosławem Janickim.  Mają one służyć diagnostyce problemów dzieci i młodzieży, znajdujących się w trudnej dla nich sytuacji. Na zajęcia można się zgłaszać telefonicznie lub milowo.

Dodatkowo CPD oferuje wsparcie grupowe – superwizyjne dla wszystkich skoncentrowanych na niesieniu pomocy - wolontariuszy, przedstawicieli służb i instytucji pomocowych oraz osób, które goszczą uchodźców w swoich domach w każdy czwartek w godzinach 11:00-12:30.

 

Pisaliśmy też: Sklep społeczny w Starogardzie Gdańskim. Ukraińcy znajdą tu najpotrzebniejsze rzeczy - za darmo

 

W Szkole Podstawowej Nr 1 z kolei od poniedziałku w dwóch klasach rozpoczną się zajęcia dla dzieci z Ukrainy.  Zajęcia dla młodszych dzieci z klas I-III odbywać się będą w godz. 11:30-15:30, dla starszych IV-VIII od 12:40 do 16:15.

Na tę chwilę Ministerstwo nie wskazało przepisów prawnych, aby samorządy mogły zwiększyć liczbę miejsc w grupach przedszkolnych. W związku z tym, matki z dziećmi do lat 6 będą mogły korzystać z zajęć organizowanych przez jednostki kultury i sportu, lub samodzielnie organizować opiekę, tworząc własne grupy opiekuńcze.

 

Obywatele Ukrainy będą też mogli bez ograniczeń rejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy. Co istotne, Ci obywatele Ukrainy, którzy przebywali legalnie w Polsce do tej pory i po 24.02.2022 r. skończy im się ważność dokumentu pobytowego (np. wiza, pobyt w ramach ruchu bezwizowego czy karta pobytu) to okres ważności tego dokumentu zostanie przedłużony z mocy prawa do 31.12.2022 r.

- starogard.pl

 

Również, że przy Starostwie Powiatowym w tzw. „małym domku” od poniedziałku w godz. 8:00-18:00 zacznie działać Punkt Doradczo-Informacyjny, gdzie uchodźcy będą mogli uzyskać wsparcie organizacyjne w adaptacji do nowych warunku życiowych.


Do 9 marca w Starogardzie Gdańskim zarejestrowało się 253 obywateli ukraińskich. 70 osób przebywa w Hotelu Bachus, 183 osoby zakwaterowane są u osób prywatnych. To oznacza, że obecnie w Starogardzie przebywa 95 rodzin. 14 osób wymaga specjalistycznej opieki medycznej, a 6 potrzebuje aparatów słuchowych.

Od 25 lutego ponad 11 ton darów pojechało ze Starogardu Gdańskiego na granicę, jako wsparcie dla mieszkańców Ukrainy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama