Podsumowanie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów w Tczewie [RAPORT]

 • 12.03.2022, 09:00
 • www.rower.tczew.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Podsumowanie zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów w Tczewie [RAPORT] fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Co roku dokonywana jest analiza wypadków i kolizji z udziałem rowerzystów. Raport powstaje na podstawie danych z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji. W marcu 2021 roku szczegółowo przeanalizowano takie zdarzenia drogowe m.in. pod kątem przyczyn wypadków, sprawców zdarzeń oraz miejsca, w których do niego doszło.

 

Najnowsze dane o zdarzeniach drogowych z udziałem rowerzystów i rowerzystek w Tczewie

 

 • Nadal głównym powodem zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów jest nieudzielenie im pierwszeństwa przejazdu przez kierowców.
   
 • Sprawcami wypadków drogowych byli częściej mężczyźni niż kobiety.
   
 • Największy odsetek wypadków pod względem dnia tygodnia, zarejestrowano w poniedziałek, natomiast w odniesieniu do pory roku w okresie letnim (lipiec-wrzesień).
   
 • Jeśli chodzi o porę dnia, zdarzenia występowały najczęściej po godz. 16.00.
   
 • W większości do zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dochodziło w ciągu dnia, przy dobrych warunkach atmosferycznych. Zależność ta odpowiada sezonowym szczytom ruchu rowerowego w mieście Tczew i jest zbieżna z danymi dla lat wcześniejszych.
   
 • W kategorii wieku dominująca liczba zdarzeń drogowych wśród rowerzystów została odnotowana w przedziałach wiekowych od 10 do 20 lat oraz od 20 do 30 lat. Z tego względu zachodzi potrzeba prowadzenia dalszej edukacji w szkołach, co pozwoli zwiększyć świadomość zasad bezpiecznego uczestnictwa się w ruchu drogowym.
   
 • Jeśli chodzi o wiek kierowców uznanych za winnych wypadkowi, nie zarejestrowano przewagi żadnej kategorii wiekowej.

 

Dane za rok 2021 pojawiły się w systemie SEWIK w lutym

 

Wynika z nich, że w 2021 roku w porównaniu do roku poprzedniego (2020) nastąpił nieznaczny wzrost liczby zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów. Co ważne nie zanotowano żadnych poważnych zdarzeń (brak ciężko rannych oraz zmarłych). W 2021 roku na 16 zdarzeń, 2 były z winy rowerzysty, 12 z winy kierującego samochodem, a w przypadków 2 nie ustalono winnego. 10 na 16 zdarzeń dotyczyły nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdu dla rowerów.

- rower.tczew.pl

 

Spośród wszystkich zdarzeń tylko 2 z 16 wystąpiły w tym samym miejscu. Był to przejazd przy ul. Jagiellońskiej (bez sygnalizacji świetlnej) na wysokości restauracji McDonald. W corocznych badaniach ankietowych prowadzonych przez Urząd Miejski w Tczewie, mieszkańcy wskazują to miejsce jako najbardziej niebezpieczne.

 

fot. rower.tczew.pl

www.rower.tczew.pl / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe