Co daje podwójne ubezpieczenie?

  • 18.12.2017, 11:21 (aktualizacja 27.02.2018 09:48)
  • Grupa Tipmedia
Co daje podwójne ubezpieczenie?
Podziel się:
Choć kwestia podwójnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej została po części uregulowana, problem całkowicie nie zniknął. Jeśli jako właściciel auta posiadasz dwie polisy OC i zastanawiasz się, jakie korzyści z tego tytułu otrzymujesz i co powinieneś zrobić w tej sytuacji, artykuł wyjaśni Twoje wątpliwości.

Czym jest podwójne OC

O podwójnym OC mówimy, gdy jedno auto jest objęte dwiema polisami od odpowiedzialności cywilnej. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli właściciel zapomni wypowiedzieć jedno ubezpieczenie i w tym czasie wykupuje następne. Dzieje się tak bardzo często po kupnie używanego auta, które zostało sprzedane wraz z aktualną polisa, a mimo to nowy właściciel zaopatrzył się w kolejne OC. Jeszcze do niedawna, bo do 2013 r. posiadacz pojazdu, który nie wypowiedział na czas starego ubezpieczenia, musiał je kontynuować przez cały rok, opłacając jednocześnie dwie składki. Na szczęście przepisy zostały złagodzone i obecnie kierowcy mają większe pole manewru.

W 2013 r. weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, dzięki której właściciel auta nie musi kontynuować drugiej, niepotrzebnej polisy, jeśli płaci składkę OC w innym towarzystwie, na podstawie innej polisy. Prawo dopuszcza możliwość wypowiedzenia drugiego, automatycznie przedłużonego ubezpieczenia w dowolnym momencie, a także wyklucza automatyczne przedłużenie polisy po kupnie używanego samochodu. Tak samo dzieje się w przypadku odziedziczenia pojazdu.

Jak wypowiedzieć podwójne ubezpieczenie

Jeśli zastanawiasz się, czy objęcie auta dwoma ubezpieczeniami od odpowiedzialności cywilnej daje jakieś wymierne korzyści, np. w postaci lepszej ochrony, spieszymy z odpowiedzią: nie, nie daje. To, że posiadasz np. jedno drogie i drugie tanie OC, zwiększa tylko Twoje obciążenie finansowe, nie oferując niczego w zamian. Dlatego nie ma sensu kontynuować podwójnego ubezpieczenia i należy jak najszybciej wypowiedzieć to, które zostało przedłużone automatycznie. Jak to zrobić?

Wypowiedzenie OC powinno mieć formę dokumentu, w którym właściciel auta oświadcza, że chce zrezygnować z polisy. Należy je przekazać towarzystwu przed wygaśnięciem ubezpieczenia za pośrednictwem poczty lub osobiście; niektóre firmy dopuszczają też formę e-mailową. Wypowiedzenie powinno zawierać informacje na temat właściciela (imię i nazwisko, miejsce zamieszkania), auta (marka i model, numer rejestracyjny) i polisy (numer ubezpieczenia). Ponadto w piśmie należy wskazać podstawę prawną, czyli Ustawę z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jeżeli oprócz OC interesuje Cię autocasco, ale nie chcesz za nie przepłacać, dobrym wyborem będzie minicasco.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Pozostałe