Gminy Pelplin i Starogard Gdański będą wspólnie wywozić odpady. Powstanie nowa spółka

  • 17.03.2022, 11:12
  • Gmina Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Gminy Pelplin i Starogard Gdański będą wspólnie wywozić odpady. Powstanie… fot. Gmina Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Gmina Starogard Gdański i gmina Pelplin podejmują współpracę w zakresie wywozu śmieci.

Gminy łączą siły

 

Powołana zostanie nowa spółka komunalna - Czyste Kociewie Sp. z o.o. Jej zadaniem będzie odbiór odpadów z terenu obu gmin. Przedsiębiorstwo rozpocznie działalność w 2023 roku.

 

Podejmując decyzję o tworzeniu spółki, przyświecały nam dwa główne cele. Możliwość zawarcia umowy w trybie zamówienia in-house, czyli będziemy zlecać zadanie i podpisywać z powołaną przez nas spółką, umowę. Oznacza to, że nie będziemy musieli co 2-3 lata wybierać nowego operatora ryzykując niepewność co do ceny za wywóz śmieci. Po drugie,  jeśli będziemy zlecać zadania własnej spółce, będziemy mieli pewność co do ciągłości obsługi. Przedsiębiorstwo będzie wywozić odpady i będzie to realizować w nieograniczonym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Koszty obsługi wywozu śmieci będą pochodną faktycznie ponoszonych przez spółkę kosztów. Plusem bycia współwłaścicielem jest to, że mamy całkowity wpływ na jej działalność.

- Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański

 

Przeprowadzono analizy dotyczące wysokości opłat, kosztów obecnie ponoszonych przez gminę oraz stawek obowiązujących w innych gminach. Te wyliczenia wykazały, że najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca dwóch podobnych samorządów.

 

Podobne cele

 

Rozpoczęliśmy poszukiwania partnera, po sąsiedzku został nim Pelplin. Każda z gmin ma ok. 17 tys. mieszkańców, więc jesteśmy równorzędnymi partnerami. Bardzo się cieszę z nawiązania tej współpracy. Przy okazji chciałabym podziękować za przychylność Radzie Gminy Starogard Gdański, która prawie jednogłośnie wyraziła zgodę na utworzenie spółki. Dodatkowo podziękowania kieruję do członków Komisji doraźnej ds. gospodarowania odpadami komunalnymi z przewodniczącym Markiem Brejzą na czele, za istotne zaangażowanie w prace nad przygotowaniem koncepcji spółki.

- Magdalena Forc-Cherek, Wójt Gminy Starogard Gdański

 

O INICJATYWIE PISALIŚMY TUTAJ: Pelplin: Będzie nowa spółka obsługująca system gospodarki odpadami?

 

Przedsiębiorstwo formalnie zacznie realizować zadania związane z odbiorem odpadów najwcześniej od lipca 2023 roku. To wtedy w obu gminach wygasają umowy zawarte z obecnymi wykonawcami. W przypadku przedłużania się procedur powołania nowego podmiotu istnieje możliwość przedłużenia aktualnie obowiązujących umów.

 

Podjęliśmy odważną, ale w naszej ocenie dobrą i w dłuższej perspektywie służącą naszym mieszkańcom decyzję. Gospodarka odpadami dla każdej gminy stanowi bardzo ważną sprawę i nierzadko wiąże się z wieloma problemami. Bierzemy sprawy we własne ręce, z troską o naszych mieszkańców. Należy próbować różnych rozwiązań. Czy będą one skuteczne, czas pokaże, natomiast zaniechanie i niepodejmowanie działań mogłoby być bardziej niekorzystne. Robimy to wspólnie z gminą Starogard Gdański, bo razem możemy więcej. Mam nadzieję, że przedsięwzięcie się powiedzie. Dziękujemy za zrozumienie radnym, którzy po zapoznaniu się z opracowaniami finansowo-organizacyjnymi przychylili się do utworzenia spółki, a także liczymy na dalszą współpracę.

- Mirosław Chyła, Burmistrz Pelplina

Gmina Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe