Jak Polacy dbają o swoją prywatność w internecie?

  • 19.03.2022, 08:18
  • News4Media
 Jak Polacy dbają o swoją prywatność w internecie? iStock

Podziel się:

Oceń:

Bezpieczeństwo w sieci to dziś - w sytuacji cybernetycznych zagrożeń - temat wyjątkowo istotny. Analitycy sprawdzili, czy Polacy zdają sobie z tego sprawę i jak się chronią.

Eksperci z Clickmeeting, witryny umożliwiającej odbywanie wideokonferencji, przyjrzeli się nawykom polskich internautów. Żeby sprawdzić, jaką wagę przywiązujemy do czyhających na nas wirtualnych zagrożeń, stworzyli specjalny raport. We wstępie badania zapytali respondentów, czy dbają o swoją prywatność w sieci. Co ciekawe, niemal każdy z nich odpowiedział twierdząco:

- Tak, zawsze – 57,65 proc.,
- Nie zawsze, ale staram się – 40,59 proc.,
- Nie, nie wiem, jak to zrobić – 1,17 proc.,
- Nie, nie ma to dla mnie znaczenia – 0,59 proc.

Oznacza to, że zdecydowana większość ankietowanych ma świadomość, jak ważną kwestią jest podejmowanie świadomych działań w cyberprzestrzeni. Analitycy zwracają uwagę m.in. na ochronę własnego wizerunku oraz danych osobowych.

W drugiej części badania internauci określili, z których środków ochrony korzystają najczęściej. Jest to jednocześnie podpowiedź dla osób, które w kwestii zabezpieczeń czują się zagubione.

63,45 proc. badanych przyznało, że – przeglądając witryny internetowe – zwraca uwagę na ustawienia plików cookies, które wykorzystywane są do optymalizacji procesów korzystania z tych stron.

59,04 proc. pytanych wskazało, że nie bez znaczenia są dla nich ustawienia prywatności w odniesieniu do kont na portalach społecznościowych – można tam bowiem wskazać, które informacje będą wyświetlane innym użytkownikom.

57,83 proc. ankietowanych twierdzi też, że dba o ustawienia prywatności w swoich urządzeniach mobilnych.

39,96 proc. z nich używa również trybu incognito w przeglądarce – opcja ta pozwala korzystać z sieci bez zapisywania w urządzeniu historii podjętych czynności.

32,53 proc. uczestników przedsięwzięcia instaluje w swoich komputerach i smartfonach aplikacje, które uniemożliwiają śledzenie ich ruchu.

28,11 proc. pytanych korzysta z możliwości VPN, czyli – mówiąc prościej – prywatnej sieci bazującej na odrębnym numerze IP.

Pozostałe odpowiedzi dotyczyły: korzystania z szyfrowanej poczty elektronicznej (15,46 proc.), używania komunikatorów zapewniających szyfrowanie przesyłanych danych (12,25 proc.), szyfrowania poufnych plików (11,65 proc.) oraz działań określonych jako „inne” (1 proc.).

Twórcy raportu – podsumowując zebrane informacje – ocenili, że świadomość Polaków w zakresie ochrony własnej prywatności rośnie, a do kwestii bezpieczeństwa podchodzimy coraz świadomiej i na zdobytej wiedzy opieramy swoje wybory, np. w kwestii wyboru dostawcy oprogramowania.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe