Oni potrafią wyzwolić społeczną energię! Podsumowanie kolejnej edycji Działaj Lokalnie i Akumulatora Społecznego [RELACJA]

 • 20.03.2022, 09:03
 • Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)
Oni potrafią wyzwolić społeczną energię! Podsumowanie kolejnej edycji… fot. W. Gerowska-Chalecka

Podziel się:

Oceń:

W Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie w czwartek, 17 marca odbyło się podsumowanie projektów zrealizowanych w ramach programów, których operatorem w naszym regionie jest Fundacja Pokolenia. Zgromadzonych społeczników i aktywistów przywitała młodzież działająca w Klubie Młodzieżowym w Pelplinie, która zaprezentowała spektakl, w formie tzw. czarnego teatru. 

 

Działaj Lokalnie

 

Program Działaj Lokalnie to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, we współpracy z siecią Ośrodków Działaj Lokalnie. Jednym z certyfikowanych ośrodków tego programu jest Fundacja Pokolenia, której siedziba mieści się w Tczewie. Działaj Lokalnie to program, który ma wzmocnić i zachęcić do aktywności lokalne społeczności - szczególnie na terenach wiejskich i w małych miastach:

 

Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego. 

- Działaj Lokalnie (dzialajlokalnie.pl)

 

W ramach tego programu w powiecie tczewskim powstało wiele inicjatyw. Podczas ostatniej edycji dofinansowanie otrzymało 13 projektów. Wśród nich są działania ekologiczne, teatralne, kreatywne, muzyczne oraz nastawione na rozwój estetyczny danego miejsca. 
 

Lista zrealizowanych projektów:

 • „Działaj (EKO)Logicznie” Grupa nieformalna „EKO babeczki”,
 • „Czarny Teatr – profilaktyka przeciwdziałania depresji wśród dzieci i młodzieży w okresie pandemii” Grupa nieformalna „Klub Młodzieżowy w Pelplinie”,
 • „Wachlarz zieleni na ulicy Wybickiego w Subkowach” Grupa nieformalna „Mieszkańcy ulicy Wybickiego”,
 • „Nurkuj w zielone!” Grupa nieformalna „Bobotrampek – przygody w plenerze",
 • „Klub kreatywności” Stowarzyszenie DRABKA,
 • „Z PASJĄ O PASJACH” Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku,
 • „Poznajmy się” Grupa nieformalna „Wieś ekipa”,
 • „Upiększamy naszą wieś” Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich Aktywni Dąbrówka Tczewska,
 • „Podaruj mi trochę słońca” Fundacja Dobro w Centrum,
 • „Muzą w Covida” Grupa nieformalna „Centrum Muzycznie Aktywnych”,
 • „Działaj Lokalnie na Mieszka” Grupa nieformalna „Sąsiedzi Mieszka I”,
 • „WZMOCNIJ NASZE POKOLENIA -INTEGRACJA SENSORYCZNA OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA” Grupa nieformalna „Drużyna integracji sensorycznej”,
 • „Kociewskie wzory” Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Pomyjach.

 

Dlaczego warto działać lokalnie? Jak podkreślali moi rozmówcy, najważniejszy jest efekt końcowy - uśmiech, radość z działania i świadomość, że działa się dla dobra ogółu:

 

Warto działać nie tylko lokalnie, ale lokalnie przede wszystkim, bo to co robimy, robimy dla naszych sąsiadów, dla naszego społeczeństwa, dla ludzi wśród których na co dzień pracujemy, wśród których znajdujemy się, czyli nie ma nic bardziej pozytywnego jak działania lokalne.

- Mirosław Chyła, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nad realizacją projektów czuwa Gosia Peplińska i Łukasz Rościszewski z Fundacji Pokolenia, którzy służą pomocą na każdym etapie realizacji projektów wzmacniających społeczność lokalną. Czy jest coś, co w tej edycji ich zaskoczyło? 

 

W tej edycji programu Działaj Lokalnie zaskoczyła mnie frekwencja. Obawialiśmy się, że wskutek pandemii ta społeczność naszego powiatu ograniczy swoje działania, natomiast stało się odwrotnie. Chętnych było wielu, wnioski były atrakcyjne, wnioski były odważne, wnioski były rezolutne i grupy realizowały je także z jednej strony dbając o to, aby te wszelkie pandemiczne obostrzenia respektować, a z drugiej strony jednak nie bały się, wychodziły, robiły swoje. Jeżeli były jakieś sytuacje gdzie pandemia im to uniemożliwiła, to szukali sposobów na to, żeby jakoś albo później coś zrealizować, albo jakoś obejść to i jednak te działania wykonać. To było wielkie zaskoczenie, bardzo miłe.

- Łukasz Rościszewski

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak przyznaje Gosia Peplińska, program Działaj Lokalnie to przede wszystkim energia, która wywołuje uśmiech:

 

Myślę, że działania lokalne dają dużo energii i z takiego punktu subiektywnego, takiej energii dla nas, takiej życiowej, którą później możemy się dzielić, zachęcać innych do działania i to jest taki fajny efekt podaj dalej, który szerzy się dalej w świat i wywołuje mnóstwo uśmiechów.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W programie Działaj Lokalnie mogą startować grupy nieformalne oraz organizacje pozarządowe z powiatu tczewskiego. 

 

Akumulator Społeczny

 

Czym jest Akumulator Społeczny? To kolejne narzędzie mające na celu aktywizację społeczności lokalnej. Fundacja Pokolenia w przypadku tego programu zajmuje się powiatem tczewskim i gdańskim. 

 

Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY to przyjazny, trwały i innowacyjny fundusz, mający na celu pobudzanie aktywności społecznej mieszkanek i mieszkańców Pomorza. Skierowany jest do grup nieformalnych i organizacji pozarządowych, działających na rzecz dobra wspólnego.

- Akumulator Społeczny (akumulatorspoleczny.pl)

 

Realizatorzy projektów w Akumulatorze Społecznym 2021:

 

POWIAT GDAŃSKI:

 • Projekt: "poCOVIDowy zawrót głowy" - Trójwiejski Piknik Integracyjny
  Stowarzyszenie „Przyjaciele Trójwsi”,
 • Projekt: PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII
  „Chór Santo Bartolomeo z Mierzeszyna” pod patronatem Stowarzyszenia Wyżyna Gdańska,
 • Projekt: Kreatywnie i sportowo w Ulkowach
  Fundacja Kobiety Pomorza,
 • Projekt: Ekokreatywne Pszczółki
  „Kreatywnie dla Pszczółek” pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Pszczółki,
 • Projekt: Koniec wakacji, wracamy do szkoły
  Stowarzyszenie GOAL Pomlewo,
 • Projekt: Ahoj przygodo!! „ Śladami żuławskich żeglarzy”
  „Żeglarskie Cedraki” pod patronatem Stowarzyszenia Gdański Klub Morski CEDRUS.

 

POWIAT TCZEWSKI:

 • Projekt: Seniorzy odporni na samotność
  „Ekipa aktywności” pod patronatem Fundacji Domu Kultury w Tczewie,
 • Projekt: Uwaga, to działa! Trening uważności dla dzieci i młodzieży metodą Eline Snel ® Fundacja uWAŻNI
 • Projekt: Moje Kociewie,
  „Seniorzy z Kolorowego Domu” pod patronatem Stowarzyszenia KOLORY ŻYCIA,
 • Projekt: Po górach dolinach rozbrzmiewa Harmonia
  „Chór Żeński Harmonia Spherarum” pod patronatem Stowarzyszenia CAG,
 • Projekt: Akumulator na Mieszka
  „Sąsiedzi Mieszka I” pod patronatem Stowarzyszenia CAG,
 • Projekt „Dla każdego coś miłego 2021”
  KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska,
 • Projekt „Akademia Bilardowa”
  „Bilard Team” pod patronatem Stowarzyszenia Arkadia Tczew,
 • Projekt: Propagowanie aktywności fizycznej z wykorzystaniem gry plenerowej Molkky
  Grupa „Molkky Tczew” pod patronatem Stowarzyszenia RIOT,
 • Projekt: ZagrajMY - projekt wspomagający integrację społeczności lokalnej poprzez współczesne gry planszowe
  Grupa „Planszówkowicze”,
 • Projekt: KILKULATKI WARSZTATOWO W DOGO - LOGO
  „FERAJNA DOGO-LOGO” pod patronatem PKPS Pomorski Zarząd Wojewódzki w Gdańsku.

 

Jeśli chodzi o Akumulator Społeczny, on ma większy zasięg, więc zachęcamy mieszkańców powiatu gdańskiego, jak również innych powiatów z województwa pomorskiego, ale akurat Fundacja Pokolenia zajmuje się powiatem gdańskim i tczewskim. Jeśli chodzi o nabory, Akumulator startuje wkrótce, bo już za tydzień, 25 marca.

- Gosia Peplińska

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Prędzej mi kaktus wyrośnie…

 

... niż coś się stanie, niż coś się zmieni - tak na pewno nie myślą społecznicy i aktywiści realizujący projekty w ramach programów Działaj Lokalnie i Akumulator Społeczny. Są jednak grupy, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie i one otrzymały wyjątkowe nagrody podczas podsumowującego spotkania, które odbyło się 17 marca w Pelplinie. Ta nagroda to... Kaktus!

 

Kaktus Działaj Lokalnie to nagroda przyznawana grupom, które w szczególny sposób zasłużyły się swojej społeczności i wyróżniły się w danej edycji. Przede wszystkim udowodniły, że hasło: „prędzej mi kaktus wyrośnie…” to motywacja do działania. Po prostu pokazaliście, że świetnie wspieracie lokalne środowisko, jesteście przykładem aktywności obywatelskiej i zachęcacie innych do zasilania społecznej energii!

- Gosia i Łukasz

 

Oprócz Kaktusa Działaj Lokalnie, grupy otrzymują nagrodę pieniężną, na kolejne działania. Tym razem wyróżniono trzy grupy. Wśród nich są znani w Tczewie Dzicy Przyrodnicy - nagrodę odebrała Joanna Sadowska, która koordynowała działania projektu "Nurkuj w zielone". Przypomnijmy, to właśnie ta grupa zabiera dzieci i młodzież na wyjątkowe spacery przyrodnicze, włącza się w akcje charytatywne oraz prowadzi edukację ekologiczną.

 

Co ich wyróżniło? Swoim rozmachem zachęcili do uczestnictwa więcej dzieci niż przypuszczali. Wręcz nie mogli się od nich odpędzić. Czy to smykałka edukatorska, czy dziecięca ciekawość w obszarze robali, jesiennych liści i zimowych pączków z ogniska? Działania kontynuują do tej pory. Wypełnili deficyt ekologiczny i przyrodniczy w mieście. Ogromna efektywność projektu! Echo odbija się nadal, nadal, na-dal!

- Gosia i Łukasz

 

Joanna Sadowska, koordynatorka Dzikich Przyrodników jest także zaangażowana w wiele nowych, przyrodniczych projektów, m.in. w tworzenie ogrodu miejskiego, który powstanie w Tczewie. 

 

Pisaliśmy o tym: 25 tysięcy złotych na Ogród Miejski w Tczewie!

 

Kolejny Kaktus powędrował do Stowarzyszenia Wyżyna Gdańska, za projekt „PiszeMY DLA MIERZESZYNA I POLONII”, który był zrealizowany w ramach Akumulatora Społecznego. Jak mówią aktywiści z Mierzeszyna, poprzez miłość do ojczyzny wzmocnili poczucie przynależności do lokalnej społeczności. Wysłali listy do skupisk polonijnych na całym świecie - na wszystkie kontynenty!

 

Co ich wyróżniło? Projekt tak naprawdę swoim zasięgiem objął cały świat! Organizacja bardzo zaangażowała się by osiągnąć założone cele, czyli zadziałać lokalnie i globalnie! Skąd mieli na to czas i energię? Pokazali, że patriotyzm ma różne wymiary. Ponadto wzorowo relacjonowali swoje postępy w mediach społecznościowych!

- Gosia i Łukasz

 

Kaktus trafił również w ręce Sąsiadów Mieszka I, którzy realizowali projekty w obu programach. „Działaj Lokalnie na Mieszka” przyczyniło się m.in. do podniesienia walorów estetycznych i rozwijania kultury. Gniewscy społecznicy chcieli przywrócić pewne aspekty historyczne na ul. Mieszka I. 

 

Co ich wyróżniło? Debiut jakich mało. Od razu wystartowali w dwóch konkursach, w których udało im się zdobyć dotacje. To nie zachłanność, to potrzeba zmiany w swoim otoczeniu! Nie brakowało im zapału do pracy, szczególnie tej fizycznej. By odnowić ulicę wszyscy sąsiedzi uwijali się jak mróweczki. Duży nacisk położyli na udział partnerów, co złożyło się na ogólny sukces projektów.

- Gosia i Łukasz

 

Jak mówi prezes Fundacji Pokolenia, Artur Rajkowski, bardzo ważne we wszystkich tych projektach jest partnerstwo:

 

W ubiegłorocznej edycji programu Działaj Lokalnie i Funduszu Akumulator Społeczny, było sporo projektów partnerskich i to jest dużym plusem. Były też projekty innowacyjne, niespotykane: czarny teatr, czyli taka nowość tutaj lokalnie, Święto Niepodległości i wysyłka listów w Mierzeszynie - idealny przykład szerokiego partnerstwa, gdzie cała społeczność gminna jest włączona w projekty na rzecz dobra wspólnego.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ty też możesz zmienić coś w swoim otoczeniu i wyzwolić społeczną energię - Akumulator Społeczny rusza już 25 marca, a kolejna edycja Działaj Lokalnie pojawi się prawdopodobnie w maju. Wszystkich informacji udziela Fundacja Pokolenia

Redakcja (Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe