Nowe oszustwo internetowe. Tylko w weekend 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego straciło prawie 2 tys. zł

  • 21.03.2022, 12:06
  • KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Nowe oszustwo internetowe. Tylko w weekend 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego… fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

W czasie minionego weekendu, aż 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego zostało oszukanych, gdy sprzedawali swoje rzeczy w internecie. Osoby pokrzywdzone, które zgłosiły się do miejscowej komendy, straciły łącznie blisko 2 tys. zł.

Oszuści wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Do tej pory, najczęściej przełamywali oni zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywając się pod ich właścicieli, wyłudzali pieniądze przekazane za pomocą kodu BLIK.

Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp.

 

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym i przesyła link do strony „udającej” witrynę OLX. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty (numer, datę ważności oraz kod cvv), rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Przekazując te dane, w rzeczywistości dajemy oszustowi pełen dostęp do własnych zasobów finansowych na karcie.

- KPP Starogard Gdański

 

Właśnie w ten sposób 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego straciło w czasie minionego weekendu blisko 2 tys. zł.

Policjanci ostrzegają, aby nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także haseł do konta lub danych karty.

 

Nie powinniśmy również otwierać przesłanych linków oraz instalować z nieznanych źródeł oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Pamiętajmy również, aby nigdy nie autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić własne oszczędności.

- KPP Starogard Gdański

 

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
  • Zastrzeż swoją kartę w placówce banku lub aplikacji mobilnej. W ten sposób karta przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
  • Poinformuj policję.

 

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności: www.blog.olx.pl.

KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe