Poczta Polska, Lasy Państwowe i PGNiG przeszkolą pracowników do obrony militarnej

  • 22.03.2022, 12:36
  • News4Media
Poczta Polska, Lasy Państwowe i PGNiG przeszkolą pracowników do obrony… iStock

Podziel się:

Oceń:

Państwowe spółki zareagowały na wojnę w Ukrainie. Tysiące ich pracowników przejdą szkolenie obronne, które przygotuje ich na wypadek sytuacji kryzysowej.

Według informacji, do których dotarł dziennikarz „Rzeczpospolitej”, trzy państwowe spółki stworzą wkrótce swoje małe, wewnętrzne „armie”. Chodzi o Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Pocztę Polską oraz Lasy Państwowe. Decyzja o szkoleniu obronnym pracowników ma wynikać z tego, że wielu z nich chce je przejść na własne życzenie.

 

Z gazowni na strzelnicę

 

W przypadku PGNiG, pomysłodawcą inicjatywy był prezes spółki Paweł Majewski. Obowiązkowe szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, pierwsza pomoc czy dodatkowe zajęcia na strzelnicy i instruktaże użytkowania broni to krok do podniesienia sprawności fizycznej i proobronnych kompetencji prawie 5 tysięcy zatrudnionych.

Liczba ta z czasem może wzrosnąć i objąć wszystkich pracowników. Na tę chwilę szkoleniu zostaną poddani głównie przedstawiciele kadry menadżerskiej. Na podobne szkolenia mają być zapraszani również pracownicy Poczty Polskiej.

 

Nowa rola leśników

 

„Armia” leśników w całej Polsce liczy ok. 30 tysięcy osób. Według rzecznika Lasów Państwowych większość z nich na co dzień pasjonuje się bronią i łowiectwem. Mimo to wielu ochotników korzysta z militarnego treningu, który w jednym z ośrodków w Tucholi przeprowadzają Wojska Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia te mają charakter obronny. Obecnie przygotowywane jest szkolenie dla regionalnych dyrekcji spółki, które - według rzecznika Lasów Państwowych - może odbywać się również w terenie.

O wojskowe szkolenia dla pracowników firm związanych z bezpieczeństwem „Rz” zapytała Ministerstwo Aktywów Państwowych zarządzane przez Jacka Sasina. „Choć resort nie planuje wprowadzenia tego typu aktywności odgórnie, minister sprzyja samodzielnym inicjatywom spółek” – odpowiedziało ministerstwo.

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe