Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Polacy mają powody do zadowolenia?

  • 22.03.2022, 18:00
  • News4Media
Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Polacy mają powody do zadowolenia? fot. Pixabay Finlandia, kraj szczęśliwych ludzi.

Podziel się:

Oceń:

Czasem zastanawiamy się, jak żyje się w innych krajach? Choć wpływa na to wiele czynników, pewna organizacja co roku odpowiada na pytanie, w którym kraju ludzie są najszczęśliwsi.

 

Ranking szczęścia

 

Sustainable Development Solutions Network – bo to o tej organizacji mowa – przeprowadziła badanie, którego celem było stworzenie rankingu najszczęśliwszych państw świata. Autorzy raportu podkreślają, że po raz pierwszy w swoich działaniach uwzględnili również wpływ pandemii COVID-19 na społeczne nastroje. W przedsięwzięciu główne nurty, które pozwoliły wyłonić końcowy wynik, to subiektywna ocena życia badanych oraz pozytywne i negatywne oceny.

Respondenci mogli ocenić poszczególne zagadnienia według 10-stopniowej skali albo odpowiedzi „tak” lub „nie”.

 

Podstawowym wnioskiem ekspertów jest to, że uczestnicy akcji w zdecydowanej większości wyrażali pozytywne nastawienie.
 

Pozytywne emocje występują ponad 2 razy częściej niż negatywne. Patrząc na dane z ubiegłego roku, globalna średnia pozytywnych emocji wyniosła 0,66 (czyli przeciętny respondent doświadczył 2 z 3 pozytywnych emocji poprzedniego dnia) w porównaniu z globalną średnią 0,29 dla negatywnych emocji.

- czytamy w opisie projektu

 

Ranking szczęścia stworzony został na podstawie uśrednionych danych pozyskanych w latach 2019-2021. Oto pierwsza dziesiątka krajów, które wypadły w badaniu najlepiej:

1. Finlandia
2. Dania
3. Islandia
4. Szwajcaria
5. Holandia
6. Luksemburg
7. Szwecja
8. Norwegia
9. Izrael
10. Nowa Zelandia

 

Polska uplasowała się na... 48. miejscu

 

Ostatnia, 146. pozycja, przypadła Afganistanowi, w którym od 2001 trwał konflikt zbrojny. Wojna zakończyła się tam w ubiegłym roku po tym, jak talibowie przejęli tereny i ogłosili zwycięstwo.

Raport – dodajmy – powstał przed inwazją Rosjan na Ukrainę, która zajęła w tym zestawieniu 98 miejsce. Agresor z kolei znalazł się na 80 pozycji – nałożone na kraj Putina sankcje pogorszyły jednak jakość życia Rosjan, co z pewnością wpłynęłoby na prezentowany tutaj ranking.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe