Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:15
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Polacy mają powody do zadowolenia?

Czasem zastanawiamy się, jak żyje się w innych krajach? Choć wpływa na to wiele czynników, pewna organizacja co roku odpowiada na pytanie, w którym kraju ludzie są najszczęśliwsi.
Ranking najszczęśliwszych krajów świata. Polacy mają powody do zadowolenia?
Finlandia, kraj szczęśliwych ludzi.

Autor: fot. Pixabay

 

Ranking szczęścia

 

Sustainable Development Solutions Network – bo to o tej organizacji mowa – przeprowadziła badanie, którego celem było stworzenie rankingu najszczęśliwszych państw świata. Autorzy raportu podkreślają, że po raz pierwszy w swoich działaniach uwzględnili również wpływ pandemii COVID-19 na społeczne nastroje. W przedsięwzięciu główne nurty, które pozwoliły wyłonić końcowy wynik, to subiektywna ocena życia badanych oraz pozytywne i negatywne oceny.

Respondenci mogli ocenić poszczególne zagadnienia według 10-stopniowej skali albo odpowiedzi „tak” lub „nie”.

 

Podstawowym wnioskiem ekspertów jest to, że uczestnicy akcji w zdecydowanej większości wyrażali pozytywne nastawienie.
 

Pozytywne emocje występują ponad 2 razy częściej niż negatywne. Patrząc na dane z ubiegłego roku, globalna średnia pozytywnych emocji wyniosła 0,66 (czyli przeciętny respondent doświadczył 2 z 3 pozytywnych emocji poprzedniego dnia) w porównaniu z globalną średnią 0,29 dla negatywnych emocji.

- czytamy w opisie projektu

 

Ranking szczęścia stworzony został na podstawie uśrednionych danych pozyskanych w latach 2019-2021. Oto pierwsza dziesiątka krajów, które wypadły w badaniu najlepiej:

1. Finlandia
2. Dania
3. Islandia
4. Szwajcaria
5. Holandia
6. Luksemburg
7. Szwecja
8. Norwegia
9. Izrael
10. Nowa Zelandia

 

Polska uplasowała się na... 48. miejscu

 

Ostatnia, 146. pozycja, przypadła Afganistanowi, w którym od 2001 trwał konflikt zbrojny. Wojna zakończyła się tam w ubiegłym roku po tym, jak talibowie przejęli tereny i ogłosili zwycięstwo.

Raport – dodajmy – powstał przed inwazją Rosjan na Ukrainę, która zajęła w tym zestawieniu 98 miejsce. Agresor z kolei znalazł się na 80 pozycji – nałożone na kraj Putina sankcje pogorszyły jednak jakość życia Rosjan, co z pewnością wpłynęłoby na prezentowany tutaj ranking.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama