Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 12:37
Reklama

Tczew: Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie? Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na zajęcia stacjonarne

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie zaprasza na spotkanie stacjonarne Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci.
Tczew: Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie? Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na zajęcia stacjonarne

Autor: fot. materiały prasowe

 

Nie przypuszczałam, że historia, którą dla Was napisałam w 2016 roku, po kilku latach stanie się znowu aktualna

 

Zapraszamy wszystkie dzieci, które lubią książki.

- MBP w Tczewie

 

 

Spotkanie odbędzie się w środę, 23 marca o godz. 15:30 w filii na Czyżykowie. Tematem DKK będzie książka "Teraz tu jest nasz dom" Barbary Gawryluk z ilustracjami Macieja Szymanowicza (Wydawnictwo Literatura).

Wstęp bezpłatny.

 

O czym opowiada książka "Teraz tu jest nasz dom"?

 

Kiedy w Doniecku robi się coraz niebezpieczniej i na ulice wyjeżdżają pierwsze czołgi, rodzina Baranowskich decyduje się na organizowaną przez polskie władze ewakuację z Ukrainy. Ciepłe przyjęcie w obozie dla uchodźców osładza Romkowi i jego rodzeństwu pobyt w nowym miejscu, ale dzieci tęsknią za dziadkami i dopytują, kiedy będą wracać do domu. Niestety nie nastąpi to szybko, dlatego cała rodzina uczy się polskiego, żeby dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Romek zaczyna powoli rozumieć, że teraz tu ma być ich dom. Ale jeszcze nie wie, czy go lubi, czy nie.

Historia jednej z rodzin z Doniecka, którą wojna na Ukrainie zmusiła do ucieczki z domu. Ponieważ rodzina (polsko-ukraińska) chce pozostać anonimowa, żeby jak najszybciej zasymilować się z Polakami, nie podajemy ich nazwiska ani nazwy miasta, w którym osiedli.

- opis wydawcy

 

fot. materiały prasowe 

 

Nie przypuszczałam, że historia, którą dla Was napisałam w 2016 roku, po kilku latach stanie się znowu aktualna. 

W Waszych szkołach i przedszkolach zjawiają się nowi koledzy. Czasem trudno się z nimi dogadać, bo mówią w języku, który nie do końca rozumiemy, są tacy, którzy w ogóle nie chcą mówić. Mają za sobą trudne do wyobrażenia przejścia, często ich domy już nie istnieją, zostały zburzone przez bomby, a oni uciekli do nas szukać pokoju i spokoju. W Polsce znajdują czasem przystanek w tułaczce, ale na pewno wielu z nich zostanie u nas na dłużej, może na stałe.

Ukraina, nasz sąsiad, potrzebuje pomocy. To, co mogą ofiarować polskie  dzieci, to serdeczność, przyjaźń i wyrozumiałość w przedszkolu, szkole, na podwórku. O tym jest książka "Teraz tu jest nasz dom".


Я не уявляла, що історія, написана для вас у 2016 році, через декілька років стане знову актуальною.

У ваших школах і садочках з’являються нові діти. Іноді з ними важко порозумітися, бо вони розмовляють мовою, котру ми не зовсім розуміємо, а є ті, хто взагалі не хочуть говорити. Вони пережили те, що навіть важко уявити, часто їхніх будинків більше немає – їх знищено бомбами, а вони втекли до нас шукати спокою та миру. Іноді у Польщі вони знаходять зупинку посеред блукань, але точно багато з них залишаться з нами на довше, можливо, на постійно.

Україна – наш сусід – потребує допомоги. Те, що можуть дати польські діти, це – щирість, дружба і розуміння в садочку, у школі та на подвір’ї. Ось про що книга «Тепер наш дім тут».

- autorka książki, Barbara Gawryluk

 

31 marca książka ukaże się w wersji polsko-ukraińskiej (w tłumaczeniu Iryny Kotlarskiej-Fesiuk). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama