Dofinansowanie na żłobki. Od kiedy i kto można składać wnioski?

  • 26.03.2022, 08:00
  • Pomorski Urząd Wojewódzki / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Dofinansowanie na żłobki. Od kiedy i kto można składać wnioski? fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dzięki temu rodzic zapłaci nawet 400 zł mniej za opiekę nad swoim maluchem.

 

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku

 

Dla tych dzieci, które nie zostaną objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (wszedł w życie z początkiem 2022 roku, to 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia) - np. pierwszych lub jedynych w rodzinie, a także tych, które nie spełniają kryterium wieku, rząd przygotował inne rozwiązanie. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Będzie ono wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki - nie rodzicom.

 

Przykład: Jeżeli rodzic płaci za żłobek 320 zł miesięcznie, to dofinansowanie również wyniesie 320 zł.

- Pomorski Urząd Wojewódzki

 

Rozwiązanie wejdzie w życie 1 kwietnia z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

 

Rodzicu, pamiętaj o złożeniu wniosku!

 

Aby otrzymać dofinansowanie, rodzic lub opiekun będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków będzie zajmować się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Wniosek będzie można złożyć od 1 kwietnia wyłącznie przez internet za pośrednictwem:

 

  • portalu [email protected] Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
     
  • Platformy Usług Elektronicznych ZUS
     
  • bankowości elektronicznej

 

Szczegółowe informacje na temat rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego można uzyskać pod numerem telefonu: 22 290 55 00 oraz stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Pomorski Urząd Wojewódzki / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe