W Tczewie powstanie filia Muzeum II Wojny Światowej. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane

  • 28.03.2022, 08:00
  • SKOM / Muzeum II Wojny Światowej / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
W Tczewie powstanie filia Muzeum II Wojny Światowej. Porozumienie w tej… fot. Społeczny Komitet Odbudowy Mostu (FB)

Podziel się:

Oceń:

W sobotę, 26 marca o godzinie 14:00 odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem tczewskim, a Muzeum II Wojny Światowej.

 

Kolejny krok do odbudowy zabytkowego mostu?

 

Porozumienie to ma w przyszłości skutkować powołaniem filii muzeum w Tczewie, które będzie miało swoją siedzibę w odbudowanym zachodnim przyczółku i portalu wjazdowym mostu.

Aby możliwe było utworzenie muzeum, potrzebne są rzecz jasna środki na dokończenie odbudowy całego mostu, tak by był on przejezdny. Przedstawiciele partii rządzącej są przekonani, że środki popłyną poprzez Polski Ład w kilku transzach, tak by proces odbudowy mostu został zakończony za kilka lat.

- Społeczny Komitet Odbudowy Mostu (FB)

 

 

Porozumienie z ramienia powiatu podpisali: Mirosław Augustyn, starosta tczewski oraz Krzysztof Korda, członek zarządu powiatu tczewskiego, natomiast muzeum reprezentował dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II WŚ w Gdańsku.

 

CZYTAJ TAKŻE: Rząd deklaruje: "Przekażemy pieniądze na dokończenie remontu mostu". W Tczewie powstanie też filia Muzeum II Wojny Światowej

 

W konferencji prasowej wziął również udział poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński i Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Igor Strzok. Radę powiatu reprezentowali także: przewodnicząca Barbara Kamińska oraz wiceprzewodniczący Witold Sosnowski.

Na miejscu byli też obecni działacze ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu, twórcy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte.

 

PRZYPOMNIJMY: Most Tczewski jak Westerplatte - ruszyła petycja o przejęcie mostu przez państwo

 

RELACJA (całość dostępna na stronie www.muzeum1939.pl)

 

Jako pierwszy głos zabrał prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który stwierdził, że porozumienie, które podpisano jest niezbędne, aby muzeum wystąpiło do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie środków, pozwalających instytucji przygotować program funkcjonalno-użytkowy z zagospodarowania wskazanej przestrzeni. Grzegorz Berendt zauważył także, że Muzeum II Wojny Światowej za sprawą zgody organu prowadzącego i dzięki środkom, które uzyska na ten cel, będzie w stanie wypełnić treściami muzealnymi zachodni przyczółek, który częściowo już jest gotowy oraz portal, który dopiero powstanie:

 

Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez Starostwo Powiatowe w Tczewie.

Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 r.

- prof. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 

Następnie, Poseł na Sejm RP, Kazimierz Smoliński, w imieniu Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, dra Jarosława Sellina odczytał przemówienie, w którym wiceminister zaznaczył:

 

Istotną rolę w przedsięwzięciu pełni Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jako państwowej instytucji kultury, dbającej o upowszechnianie wiedzy o II wojnie światowej, losach narodu polskiego oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie, co zdaniem Generalnego Konserwatora Zabytków jest: gwarantem realizacji postulatów o zapewnieniu obiektowi należytej ochrony i dokonaniu jego rewitalizacji.

- Kazimierz Smoliński, poseł RP

 

Poseł podkreślił w swojej wypowiedzi, że:

 

[...] dla Tczewa, dla Powiatu Tczewskiego, będzie to nie tylko ważna instytucja kultury o charakterze lokalnym, ale i światowym. […] z utęsknieniem jego mieszkańcy czekają na realizację tego projektu.

 

Starosta Tczewski, Mirosław Augustyn zwrócił uwagę przede wszystkim na wizualną stronę obiektu, a w nim planowany oddział muzeum:

 

[…] mamy piękną makietę mostu w Tczewie i bardzo byśmy sobie życzyli, aby tak właśnie w przyszłości wyglądał ten obiekt.  

- Mirosław Augustyn, starosta tczewski

 

Starost Tczewski wyraził wdzięczność uczestnikom konferencji za dotychczasowe zaangażowanie w przedsięwzięcie, zaś szczególne słowa uznania skierował w kierunku prof. Grzegorza Berendta.

Jako ostatni głos zabrał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, inż. arch. Igor Strzok, który podkreślił wyjątkowość obiektu pod względem architektonicznym:

 

Jest to zabytek szczególny, który był cudem techniki w Europie XIX wieku. Najdłuższy, najnowocześniejszy i jednocześnie niezwykle piękny. Wówczas jeszcze budując obiekty inżynieryjne, również obiekty o charakterze de facto militarnym, dbano o estetykę. Stąd też te piękne wieże neogotyckie i cała neogotycka romantyczna estetyka tego obiektu, którą w tej chwili będziemy przywracać.

- Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

SKOM / Muzeum II Wojny Światowej / Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe