Kiedy w tym roku wypada Wielkanoc?

  • 28.03.2022, 18:00
  • News4Media
Kiedy w tym roku wypada Wielkanoc? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Wielkanoc to tzw. święto ruchome. Oznacza to tyle, że termin zależy od kalendarza liturgicznego i co roku wypada ona w inne dni.

Święta ruchome to – wyjaśnijmy – takie, które nie są związane z jedną datą. Ich termin nie jest ustalony raz na zawsze. O ile Boże Narodzenie obchodzimy 25-26 grudnia, to wiele innych świąt w Kościele katolickim jest ruchomych. Należą do nich m.in. środa popielcowa (zawsze 46 dni przed Wielkanocą), zesłanie Ducha Świętego (niedziela, 49 dni po Wielkanocy) czy niedziela palmowa (poprzedzająca Wielkanoc).

 

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? 

 

Wynika to z tradycji biblijnej. W święta wielkanocne katolicy czczą zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który umarł na krzyżu, co z kolei wierni upamiętniają w Wielki Piątek. Zgodnie z zapisami w Biblii stało się to trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Obchodzono je w czasie pierwszej wiosennej pełni Księżyca, co oznaczało nastanie nowej pory roku. Jednak to zjawisko astronomiczne nie wypada co roku w tym samym terminie. Przełożenie żydowskiego kalendarza na współczesny zdecydowało o tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku Bożego Narodzenia, bo jego data jest jasno w Biblii wskazana. To „osiem dni przed kalendami styczniowymi”, czyli odniesienie do konkretnego terminu.

 

Wielkanoc 2022

 

Zatem, kiedy w 2022 roku wypada Wielkanoc? 
 

  • 10 kwietnia – niedziela palmowa

  • 15 kwietnia – Wielki Piątek

  • 16 kwietnia – Wielka Sobota

  • 17 kwietnia – Wielkanoc

  • 18 kwietnia – drugi dzień Wielkanocy

 

Dodajmy jeszcze, że wierni Kościoła prawosławnego posługują się kalendarzem gregoriańskim. Wielkanoc będą więc obchodzili 24 kwietnia.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe