Przetarg na komunikację miejską w Tczewie oficjalnie unieważniony

  • 01.04.2022, 10:00
  • Redakcja (Izabela Deptulska)
Przetarg na komunikację miejską w Tczewie oficjalnie unieważniony fot. BP Tour / Canva

Podziel się:

Oceń:

Pojawił się zwrot w sprawie przetargu na komunikację miejską w Tczewie.

 

NIE MA POROZUMIENIA W SPRAWIE WALORYZACJI

 

16 marca informowaliśmy, że przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Tczewie został rozstrzygnięty. Wygrała firma BP Tour, która od 2018 roku obsługuje m.in. część linii w Gdańsku, Gdyni i Łodzi. Jak wspomina jednak Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki, umowa na świadczenie usług nie została podpisana w wyznaczonym terminie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wczoraj (28.03) odbyły się rozmowy, negocjacje z firmą BP Tour, która wygrała ten przetarg. Rozmowy prowadził pan Przemysław Boleski z udziałem swoich współpracowników, prawnika i powiem tak - nie doszło do przełomu. Umowa nie została podpisana i teraz nie wykluczam takiej sytuacji, że przetarg po prostu będzie unieważniony.

- Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

 

Według prezydenta, rozmowy dotyczyły szczegółów zapisu umowy, a firma BP Tour chciała zmienić je w kilku miejscach, co jest niezgodne z prawem i na co nie przystał także Przemysław Boleski, Dyrektor ZUK. Zmiany miały dotyczyć waloryzacji w przypadku wzrostu cen - umowa ma obowiązywać bowiem przez 10 lat.

W tej chwili w Urzędzie Miejskim trwają rozmowy na temat tego, czy unieważnić przetarg, czy jednak wybrać drugą firmę, która z resztą zaproponowała kwotę o niemal 30 mln zł wyższą, niż UM jest w stanie wyłożyć na dany cel. Ogółem, w przetargu wystartowały trzy podmioty, ale w budżecie określonym na 102,550 mln zł brutto zmieściło się jedynie przedsiębiorstwo BP Tour z ofertą na kwotę 94,997 mln zł. Mobilis zaoferował 128,552 mln zł, a PA Gryf 146,361 mln zł brutto.

Jak wspomina Mirosław Pobłocki, firma BP Tour wstępnie ustaliła już możliwość dostawy autobusów od producenta Solaris. Nie było zatem obaw o to, że na naszych lokalnych drogach pojawią się pojazdy chińskie, ponieważ serwis takich urządzeń na miejscu nie byłby dostępny.

 

"O TYM, ŻE JEST ROZSTRZYGNIĘCIE PRZETARGU NIE WIEDZIAŁ ANI DYREKTOR BOLESKI, ANI JA"

 

Przypomnijmy też, że jako pierwsze z lokalnych mediów poinformowaliśmy o rozstrzygnięciu tego przetargu. Niemal natychmiast spotkaliśmy się ze sprzeciwem ze strony Urzędu Miejskiego, który twierdził, że przetarg jeszcze nie został rozwiązany. Okazało się, że tak naprawdę zawinił błąd w komunikacji i organizacji struktur:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Problem polega na tym, że o tym, że jest rozstrzygnięcie przetargu nie wiedział ani dyrektor, ani ja. Po prostu jeden z pracowników puścił tę informację w świat. Pospieszył się. Paru osobom zmyłem głowę i mam nadzieję, że to się już więcej nie powtórzy.

- Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

 

O SPRAWIE PISALIŚMY TU: Będzie nowy przewoźnik komunikacji miejskiej w Tczewie - przetarg wygrała firma BP Tour

 

Przetarg zatem pozostaje rozstrzygnięty, ale z racji braku wewnętrznych uzgodnień, mieszkańcy muszą jeszcze poczekać na dokładną informację o tym, kto zostanie przewoźnikiem na najbliższe 10 lat. O dalszych ustaleniach w tej sprawie będziemy na bieżąco informować.

 

AKTUALIZACJA, 30.03.2022

 

Urząd Miejski w Tczewie przekazał oficjalne stanowisko, dotyczące aktualnego stanu przetargu na komunikację miejską:

 

Oferta firmy BP Tour z Bełżyc została uznana za  najkorzystniejszą w przetargu dotyczącym świadczenia usług komunikacji miejskiej w Tczewie w latach 2023-2033. Do tej pory nie została podpisana umowa z Zakładem Usług Komunalnych. Planujemy wysłać do wykonawcy zaproszenie do podpisania umowy.

~Małgorzata Mykowska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie

 

AKTUALIZACJA, 1.04.2022

 

Unieważniono całe postępowanie dotyczące wyboru nowego przewoźnika komunikacji miejskiej w Tczewie, na lata 2023-2033. Wszystko dlatego, że miasto odrzuciło wcześniej wybraną ofertę BP Tour. Do podpisania umowy zatem nie dojdzie, o czym już we wtorek wstępnie komunikował na naszej antenie Prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki. Zakład Usług Komunalnych w Tczewie poinformował, że „w związku z pojawieniem się nowych okoliczności” unieważniono rozstrzygnięcie przetargu:

 

 

W związku z pojawieniem się nowych okoliczności, Zamawiający unieważnił czynność badania i oceny ofert oraz czynność wyboru najkorzystniejszej oferty z dnia 15.03.2022 r., następnie dokonał ponownego badania i oceny ofert, w wyniku czego odrzucił ofertę Wykonawcy Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BP TOUR Brewczak Piotr.

W związku z powyższym, Zamawiający informuje, iż unieważnia przedmiotowe postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie art. 255 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych o brzmieniu:

„Zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli cena lub koszt najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, chyba że zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny lub kosztu najkorzystniejszej oferty”.

Oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Zamawiający nie zwiększa środków finansowych na realizację niniejszego zamówienia.

- ZUK Tczew

 

W efekcie unieważnione zostało całe postępowanie, gdyż pozostałe oferty przewyższały budżet, a miasto nie ma w planach przeznaczenia wyższej kwoty na cel dotyczący obsługi komunikacji miejskiej. Informację publiczną dotyczącą unieważnienia przetargu można znaleźć na stronie www.platformazakupowa.pl.

Redakcja (Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe