Sprawdzamy, jak samorząd wspiera uchodźców z Ukrainy

  • 06.04.2022, 08:00
  • Redakcja (Aleksandra Hotowy)
Sprawdzamy, jak samorząd wspiera uchodźców z Ukrainy fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Formalnie uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Tczewa po 23 lutego mogą się starać o wsparcie finansowe, a osoby goszczące o dodatek w wysokości 40 zł. Procedura jest uproszczona i wystarczy złożyć jeden wniosek, ale pojawia się coraz więcej trudności.

Rośnie liczba uchodźców z Ukrainy przybywających do Tczewa

 

W związku z wojną w Ukrainie do Tczewa, w ciągu ostatnich tygodni przybyło blisko 800 obywateli zaatakowanego kraju. Mieszkają przeważnie u osób prywatnych. Zarówno uchodźcy, jak i osoby goszczące mogą otrzymać wsparcie finansowe. Zadania pomocowe realizuje m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie.

 

Ze wsparcia skorzystać mogą obywatele Ukrainy, którzy wjechali legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wsparcie kierowane jest również do osób nieposiadających obywatelstwa ukraińskiego będących małżonkami obywatela Ukrainy, o ile przybyły one na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do siedziby MOPS, przy ul. 1 Maja 8 w celu rejestracji pozwalającej na uzyskanie vouchera na nieodpłatne wykonanie fotografii na potrzeby nadania numeru PESEL.


Ponadto, po uzyskaniu numeru PESEL w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Tczewie, osoby uprawnione mogą ubiegać się w MOPS o jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł na osobę. Osoby objęte działaniem specustawy mogą ponadto ubiegać się w MOPS o świadczenia rodzinne, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, z wyłączeniem warunku posiadania karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie
 

 

Jednak, jak poinformował na naszej antenie prezydent Mirosław Pobłocki, na wypłatę świadczeń trzeba będzie poczekać, czasem nawet dwa miesiące. 

Mieszkańcy Tczewa, którzy zdecydowali się na przyjęcie do siebie do domu uchodźców z Ukrainy mogą ubiegać się o specjalne świadczenie. Ma ono stanowić częściową rekompensatę kosztów. Świadczenie przyznawane jest w wysokości 40 złotych dziennie za osobę. Wnioski należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tczewie. Świadczenie to wypłacane jest wstecz, czyli jest formą refundacji kosztów. I przysługuje przez 60 dni. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jak poinformował prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki problemem, staje się odmawianie dalszego pobytu uchodźcom z Ukrainy. Urząd Miejski w Tczewie chce utworzyć miejsca interwencyjne, w formie zbiorowego pobytu. 

 

Nie mamy punktów zbiorowego zakwaterowania [...] W tej chwili rozmawiamy na temat sal gimnastycznych, budynek sądu odpadł z uwagi na zbyt potężne koszty adaptacji [...]. Jakie sale gimnastyczne wejdą w grę, nie wiem. Jeżeli pójdziemy w takim kierunku, to będą nasze koszty. 

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tczewie

 

Redakcja (Aleksandra Hotowy)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe