Tczew ma budżet na przyszły rok. Najwyższy w historii

  • 29.12.2017, 18:43 (aktualizacja 29.12.2017, 18:49)
  • Barbara Jackiewicz, Aleksandra Kęprowska, Marta Irzyk
Tczew ma budżet na przyszły rok. Najwyższy w historii

Podziel się:

Oceń:

Rada Miasta uchwaliła budżet na 2018 rok. Dochody Tczewa ustalone zostały na ponad 245 milionów złotych, a wydatki na blisko 258 milionów.

Podczas czwartkowej sesji radni jednogłośnie uchwalili budżet miejski na przyszły rok. Nie zabrakło jednak innych wątków.

O Gdańskiej i Meteorze

Zanim rozpoczęła się XXXVII sesja obecnej kadencji rady miasta, w sali im. Franciszka Fabicha wystąpiły dzieci z Przedszkola Jarzębinka, które kilkunastominutowym programem wprowadziły radnych w świąteczno-noworoczny nastrój.

Tuż po otwarciu obrad przewodniczący Rady Miasta Mirosław Augustyn odczytał oświadczenie Zakładu Usług Komunalnych odnoszące się do opóźnienia przebudowy części ulic Gdańskiej i Jedności Narodu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pojawiło się także oświadczenie dotyczące skarg na nieprawidłowości w świadczeniu usług komunikacyjnych przez firmę Meteor.

Przewodniczący poprosił o uczczenie minutą ciszy Honorowego Obywatela Tczewa śp. Kazimierza Piechowskiego, którego pogrzeb odbył się tuż przed świętami.

Jednogłośnie za budżetem

Długa była część poświęcona uchwałom. Najpierw radni głosowali nad korektą budżetu tegorocznego, a na sam koniec obrad uchwalili budżet miasta na przyszły rok. To głosowanie poprzedziło wprowadzenie przewodniczącego komisji finansowo-budżetowej Czesława Roczyńskiego. Przyszłoroczny budżet jest najwyższym w historii naszego miasta. Został przyjęty jednogłośnie. Dochody miasta na 2018 r. ustalone zostały na ponad 245 milionów złotych, a wydatki na blisko 258 milionów. Na inwestycyjne zaplanowano 32 miliony, z czego ok. 16 milionów to dotacje unijne.

Zmiany w kwestii śmieci

Dyskusję wywołała uchwała zawierająca nowe stawki za wywóz i utylizację odpadów komunalnych. Przypomnijmy, że nowe stawki za śmieci, które wejdą w życie w marcu, zakładają podwyżkę o 2 zł dla odpadów segregowanych i o 4 zł dla śmieci mieszanych. W związku z tym pojawiły się pytania od radnych - Zbigniewa Urbana i Tomasza Klimczaka:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Czy ZUOS nie może partycypować w kosztach tej podwyżki? (radny Zbigniew Urban)
Proszę o wyjaśnienie, dlaczego jest ta podwyżka (radny Tomasz Klimczak)

Na pytania radnych odpowiadała skarbnik Helena Kulas i prezydent Pobłocki:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Nowe stawki za wywóz śmieci przyjęto 16 głosami za, przy 3 wstrzymujących się i jednym przeciw.

W części poświęconej wnioskom i interpelacjom o rozwiązanie problemu z wyjazdem z ulicy Malinowskiej na drogę krajową nr 91 apelował radny Józef Ziółkowski.

Na zakończenie sesji prezydent Pobłocki przekazał radnym nietypowy prezent - pojemnik na odpady bio wraz z workami, przy okazji wyjaśniając, na czym będzie polegać pilotażowy program segregacji odpadów tak zwanych kuchennych, jaki zostanie przeprowadzony w Tczewie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chciałbym, żebyście Wy, radni, jako ci, którzy głosują nad tym, wypróbowali na własnych gospodarstwach jak coś takiego mogłoby funkcjonować. (prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki)

Pomysł nie jest nowy - system tego typu pochodzi z Włoch, ale do Tczewa przybył z Norwegii. Na uruchomienie pilotażu w przyszłym roku zarezerwowano w miejskim budżecie 200 tys. złotych.

Barbara Jackiewicz, Aleksandra Kęprowska, Marta Irzyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe